Вихід є!

2013-08-31 13:23Невпинно наближається осінь, а з нею для багатьох – і початок сезонної хандри, млявість і брак життєвої енергії. Словом, «класика» осінньої депресії. Чи можна і чи треба шукати вихід із такого стану і що Церква і Святе Письмо кажуть про депресивні стани – про це 23 серпня на бесідах ми поспілкувались із отцем Іваном Колодієм.

Коли ознайомлюєшся із різновидами і можливими причинами депресії, мимоволі стає не по собі від думки, що… в різноманітних депресивних станах можна і все життя прожити! «Асортимент» депресій різнобарвний: депресія осіння, депресія зимова, депресія весняна, депресія підліткова, депресія пенсійного віку, депресія післяпологова, навіть депресія спадкова, ну і «на всі випадки життя» – депресія хронічна.

Ще більше лякають факти про депресію з офіційного сайту Всесвітньої організації охорони здоров’я. «Депресія – один із найпоширеніших психічних розладів», – зазначається на сайті. «Щорічно 25% населення (Європи) потерпають від депресії або тривожних станів». «Близько 50% депресій залишаються нелікованими». «Розлади настрою і тривожні стани обходяться ЄС близько 170 мільярдів євро у рік».

Мова йтиме не так про нещасні випадки, втрату найближчих людей чи фізичні травми, коли людині годі самій справитись із переживаннями і їй необхідна підтримка близьких, психолога, духівника. Йтиметься більше про звичайну, «повсякденну» депресію, яка підкрадається непомітно – і от уже і настрій не той, і смак життя втрачається, і продуктивність падає до нуля, а життєва енергія кудись непомітно втікає, як повітря з пробитого колеса. І це у кращому випадку – у важчих доходить і до спроб суїциду чи навіть до нездатності на елементарному рівні подбати про себе.

Звісно ж, запускати «хворобу» не радимо, поки ви виявили її на ранній стадії, і тим паче, коли від неї можна порятуватись «у домашніх умовах». І поговоримо про те, чи можна лікувати депресію… з допомогою Святого Письма і як Церква трактує пригнічені психологічні стани.

«Читайте Святе Письмо щодня, розмірковуйте над прочитаним – і буде вам щастя», – налаштувались почути ви? Не зовсім. Тобто практику читання Святого Письма ніхто не скасовував. Але поговоримо ми про інше: чи може Святе Письмо дати відповіді на такі «сучасні» питання, як депресія, і як, власне, депресія тут трактується.

Хоча депресія вважається «хворобою XXI століття», вона дуже давня – як і будь-який психологічний стан: ще Фома Аквінський писав про «великий сум», який «…лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами». І хоча Святе Письмо теж годі назвати посібником із психології, визначені випадки депресивних станів там теж є. Згадується бодай горе праведного Йова, який в одну мить втратив усе. Отець Іван наводить приклад Іллі, який також опинився у скрутному життєвому становищі (I Книга Царів, 19). І на його основі пропонує «розібрати по пунктах» депресію як таку.

Профілактика краща, ніж лікування – ця прописна істина давно відома всім. Як і будь-яке фізичне захворювання, депресія теж має свої передумови. І ви можете орієнтуватись на певні «тривожні дзвіночки», які, цілком імовірно, свідчать про початок депресивного стану.

Перше, на чому наголошує отець Іван – як не дивно, проблеми фізіологічні: перевтома, гормональні збої, фізичне виснаження організму. Докластись до затяжного стану можуть і негативні емоції: страх, тривога, самотність, почуття провини, гнів та образа. Зверніть увагу: більшою мірою це емоції деструктивні, які нічого доброго у ваше життя не принесуть, зате з дня на день «роз’їдатимуть» вас зсередини і підточуватимуть ваше фізичне здоров’я. Тому їх варто рішуче викреслити зі свого життя.

Тому, якщо мова піде за лікування та запобігання депресії, для початку перевірте, чи не спричинена вона фізичними розладами. Християнство звикли трактувати як релігію «усмирення плоті», але у Святому Письмі читаємо поради, як підтримувати здоров’я і хороший фізичний стан. Адже християнство не закликає до саморуйнування! Тому зверніть увагу на потреби свого організму: поїжте, відпочиньте, виспіться. Перевірте, чи немає у вас проблем на ендокринному чи гормональному рівні. А от до згубних звичок радикально не радимо вдаватись: вони можуть принести тимчасове заспокоєння, але з часом – лише ще більші проблеми зі здоров’ям.

Для вирішення суто психологічних проблем отець Іван дає кілька коротких, але влучних порад.
1)    Зосередьтесь на сухих фактах, а не на почуттях.
У стані депресії (страху, засмученості) більшості людей властиво перебільшувати загрозу, сприймати життя у темних тонах. Притримайте емоції і спробуйте тверезо глянути на ситуацію: побачите, що насправді не все безнадійно і у вашому становищі таки знайдеться дрібка позитиву. На ній і сконцентруйтесь.

2)    Перестаньте порівнювати себе з іншими!
У нашому суспільстві прийнято вважати лузером, якщо тобі вже 20 (30, 40…), а в тебе ще немає постійної роботи, сім’ї, авто (список можете спокійно доповнити самі). А ви перестаньте порівнювати себе із «шаблоном»: як-не-як, це ви господар власного життя! Прийміть, визнайте і полюбіть себе. Прекрасний приклад подають діти з певними вадами, зокрема з осередку «Віра і світло», де отець Іван є капеланом. Дітлахи, які вже навіть зовнішньо відрізняються від однолітків і можуть наразитись на зневагу оточення, все одно люблять себе такими. А вам слабо? :)

3)    Не виніть себе у всьому, що стається у вашому житті.
Значною мірою ваше життя залежить від вас, але не недооцінюйте інших чинників. Спробуйте сприймати ситуацію нейтрально. І туди ж – не намагайтеся взяти на себе забагато обов’язків: робіть нехай і мало, але те, що ви реально можете у своїх обставинах.

4)    Не перебільшуйте!
Всі ми любимо пожаліти себе, а у важких ситуаціях трактуємо себе як жертву. А ви припиніть це! Такий підхід заважає зосередитись і знайти реальний вихід із ситуації.

І наостанок: довіртесь Богові, налаштуйтесь на постійне, але цілеспрямоване вирішення проблеми. Скеруйте життя у нове русло, шукайте нові способи проявити себе, займіться фізичною роботою, яка не даватиме вам часу на роздуми (у вашому випадку – на депресивні роздуми). І, як слушно радить їмость Марія Колодій:: аби скоріше вийти з депресії – виходьте з дому! Сидіння у чотирьох стінах призведе до того, що ви, наодинці зі своїми проблемами, ще більше «накручуватимете» себе. Вирвіться із замкненого кола!


Автор: Катерина СудинKeywords: ...
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up