Отець Віталій Дудкевич: “Головними мають бути Бог та Україна”

2014-03-22 22:03Вже доброю традицією стало проведення Хресної дороги вулицями Львова. З нагоди такої події ми вирішили поспілкуватися з одним із організаторів цього масового щорічного заходу о.Віталієм Дудкевичем (ЧСВВ), синкелом у справах мирян і монашества Львівської архиєпархії УГКЦ.- Отче Віталіє, скажіть, будь ласка, про сенс Хресної дороги як молитви? 

- Мета цієї молитви - пригадати хресний хід Божественного Спасителя вулицями Єрусалиму, де Христос ніс хрест на гору Голготу. Якраз ми відтворюємо ті всі події страждання Ісуса. Вона має давньохристиянське значення. В Єрусалимі це називається Via dolorosa (“дорога страждань”). У Страсну п’ятницю її проводить в Римі Папа. А наша Церква почала проводити Хресну дорогу одразу після виходу з підпілля. Відродили її оо.Василіани.

- Чому Церква активно заохочує до такої молитви?

- Хресну дорогу ми проводимо, щоб засвідчити нашу віру в Спасителя, адже вона нагадує хресний шлях людини. У кожного з нас є свої хрести і випробування, але знаємо, що після хрестів завжди наступає перемога. У Патріарха Йосифа Сліпого було кредо: “Per aspera ad astra” (“Через терни до зірок”). Крізь терни страждань та випробувань ми доходимо до Воскресіння. 

- А чим особлива саме цьогорічна Хресна хода? 

- Цьогорічну Хресну дорогу будуть проводити студенти Львівської Духовної Семінарії  Святого Духа. Під час неї будуть звучати твори Митрополита Андрея Шептицького, його послання, бо в цьому році припадають 70-ті роковини відходу Митрополита до вічності. Чому саме Владика Андрей? Бо він якраз і приготував нашу Церкву до випробувань. Ця підготовка відбулась наприкінці вересня 1939р., коли Митрополит видав  звернення “Послання до духовенства”, яке починається словами: “Обернулася картка історії. Зовсім змінився хід подій і до них треба приготуватися”.  Так само підготував Шептицький і нашу Церкву, тому вона успішно перейшла визначені їй випробування, ту Хресну дорогу впродовж перебування у підпіллі.

- Якою буде тема для роздумів на цьогорічній Хресній ході?

- На цій Хресній дорозі ми будемо молитися, роздумуючи над стражданнями Божественного Спасителя крізь призму творів Митрополита Андрея, крізь життя наших блаженних і мучеників. Вони дадуть нам натхнення як саме маємо сьогодні діяти, щоб дійти до перемоги . Ця перемога є вже дуже близько, але ще будуть певні труднощі та перешкоди. Ось в такому дусі пройде цьогорічна хода.

- Хресну дорогу  моляться у дуже багатьох церквах, дехто вдома приватно. Для чого такий масштабний захід, в якому беруть участь тисячі людей?

- Цією чисельністю ми якраз засвідчуємо прилюдно нашу віру, приналежність до Церкви, декларуємо солідарність з нашим народом і цим масовим походом  хочемо сказати, що бажаємо стати Божим народом, хочемо будувати “рідну хату” так, як навчав Митрополит Андрей.

- Ви вже не вперше є одним з організаторів Хресної дороги у Львові. Чи переживали Ви коли-небудь для себе якусь особливу Хресну ходу?

- Я підпільний  священик і не раз провадив Хресну дорогу в підпіллі. То було зовсім інакше: серед невеликої групи людей, дуже відданих Церкві й Україні. А зараз ця масовість є така, як при виході Церкви з підпілля. Пригадую 24 роки тому, я пережив воскресіння нашої Церкви. Через терня ми дійшли до перемоги. Це для мене тоді був зоряний час. Але я вважаю, що тепер другий зоряний час після революції. Зараз переживаю те саме, що і 24 роки тому, проте бачу, наскільки наш народ є зрілий.  Молоде покоління в умовах незалежної України народилося! Тому тепер я спокійний за долю Батьківщини. У 90-ті роки було досить важко, бо йшло становлення нашої Церкви. А тепер прийшло нове, вже вишколене духовенство і молодь.

- Що спонукає Вас так активно сприяти організації  Хресної ходи?

- Та, мабуть, мій уряд, що я є відповідальний синкел у справах мирян і монашества, а також те, що оо.Василіани це започаткували. Я беру на себе особисту відповідальність, мені це радісно і приємно. Дуже тішуся, що є масова участь людей. Кожного року ми по-іншому переживаємо Хресну дорогу.

- Які настановчі слова Ви могли б сказати до тих людей, котрі йтимуть Хресною ходою, щоб справді її пережити?

- Застановитися, що Христос ради нашого спасіння приносить себе в жертву, застановитися і над нашою посвятою. Бачимо посвяту  Митрополита Андрея, мучеників, “Небесної сотні”, так само має бути і наша посвята. Мусимо зрозуміти, що для того, щоб відстояти державу, треба бути готовими на жертви, а наш народ готовий! Замислитися над своїм особистим і суспільним  життям, навіть попри суєту і гамір. 

- А на яку жертву ми повинні бути готові в духовному житті?

- Вміти приборкати своє власне “я”. Христос каже: “Хто хоче йти за мною, нехай відречеться самого себе”. Справи Божі і справи народу в нас мають бути на першому місці. Такими повинні бути наші духовні пріоритети. Варто поглянути у власну душу, а час Великого посту дає нам ту нагоду, зокрема, під час Хресної дороги. Застановитися  над нашим життям, вирішити, куди йти далі! Для нас звичайним має стати йти за Христом, тими дорогами, які вказує Спаситель. Головними мають бути Бог та Україна. 

Інтерв`ю підготували Оксана Новак і Марічка Тракало

Фото з Хресної дороги: © 2013, Йосип Марухняк


Keywords: ...
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up