Отець Олег Кіндій: "Як пережити Страсні дні?"

2014-04-15 11:05Наближається свято Воскресіння. Це особливий час у році, до якого свідомі християни готуються протягом Великого посту. Ми попросили о.Олега розповісти про історичні аспекти Страсних днів, їх важливість та актуальність для кожного.- Чим особливий є час Страсного тижня у Великому пості?

 - Великий піст – це особливий час підготовки до найбільшого християнського свята - Воскресіння Ісуса Христа, свята Пасхи. У цей час ми намагаємося позбутися поганих звичок, виховати чесноти, переосмислити своє життя, оновитися духовно. А Страсний тиждень з церковної практики вже не є частиною Великого посту, а кульмінаційним тижнем цілого церковного року, під час якого ми хоч і також постимо, але присвячуємо особливу увагу історичним подіям, які відбулися дві тисячі років тому, неначе намагаючись пережити їх особисто, день за днем, крок за кроком.

- Які  приписи Церкви щодо цього часу?

 - У ці дні Церква заохочує своїх вірних дотримуватися усіх тих самих приписів, що й під час Великого посту, але з дещо іншої перспективи. Дотепер ми дотримувалися певних обмежень в їжі, забавах, одязі тощо, щоб духовно оновитися. Під час Страсного тижня ми повинні зробити підсумки та висновки з попередньої великопосної подорожі, задуматися над тим, що нам вдалося, а що ні. Особливу увагу потрібно присвятити молитві та читанню Святого Письма. Починаючи з Чистого Четверга, у всіх церквах відбуваються особливі Богослужіння, на які люди запрошуються. Переважно вірні є свідомі обов’язку поцілувати Плащаницю у Страсну П’ятницю, але можливо менше знають, що у перші три дні цього тижня правиться Літургія Напередосвячених Дарів, у Великий, або Чистий Четвер, та у Велику Суботу – Літургія Св. Василія Великого. У Страсну П’ятницю Літургії немає, натомість відправляються Царські Часи, під час яких читаються відривки Євангелій, в яких детально описуються події страстей Ісуса Христа та Його смерті. У Чистий Четвер у кафедральних соборах здійснюється обряд обмивання ніг.

 - Під час Великого посту часто люди стикаються з різними спокусами. Особливо вони проявляються у Страсний тиждень. Що б Ви порадили у боротьбі з ними?

- Справді, коли відбуваються особливо важливі події в житті людини, а зокрема у час Страсного тижня, ворог людський, диявол, по-особливому хоче завадити людині і відвернути її увагу від молитви, посту, добрих діл. Він нав’язує людині оправдання, спокуси та інші заняття, які позбавляють людину повноти осмислення пасхальних подій. У цей тиждень Отці Церкви рекомендують більшу увагу присвятити молитві та читанню Святого Письма. А ще просто уникати конфліктних ситуацій, частіше заходити до церкви, творити добро, плекати добрі думки, бажати всім добра, позитивно дивитися на життя, незважаючи на всю трагічність подій Страсного тижня.

 - Велика середа — день віддання Ісуса на страждання і смерть. У цей день згадується євангельська подія: коли одна грішниця  вилила дорогоцінне миро на Його голову. Чому ця подія згадується в Страсний тиждень і чи є вона актуальною в наш час?

- Так, кожен день Страсного тижня – це намагання відтворити історичні події, які пережив Ісус Христос. Омивання миром ніг Ісуса згадується у контексті передсмертних підготувань до ганебної страти Спасителя. Він сам це пояснює, що Йому доведеться страждати, вмерти, але й воскреснути. У Євангелиста Йоана подія омивання ніг Ісуса описана у контексті Його приходу у Витанію до Марти і Марії, де Він воскресив їхнього брата і свого приятеля Лазаря (Йоана 12, 1-11). У інших Євангеліях ця подія описана не у контексті воскресіння Лазаря, а у контесті останніх повчань, які Ісус промовляє до дванадцятьох апостолів (Мт.14, 1-11) перед Тайною Вечерею. Ісус сам пояснює, що миро, яке на Нього виливає Марія, - це погребальне миро: «на день мого похорону зберегла вона те миро» (Йо.12, 7). 

Але суть цієї події полягає ще в двох інших аспектах, які між собою пов’язані, а саме: темою любові між Богом і людиною. По-перше, євангелист Йоан наголошує на тому, що те дороге миро, яке Юда Іскаріот та інші апостоли воліли б продати та роздати виручку потребуючим, є вираженням великої любові людини до Бога, любові, яка ставить Бога вище за будь-яку іншу матеріальну цінність. А по-друге, ця любов Марії до Христа – це любов жертвенна, і ця жертвенність проявляється не лише у ціні на миро, але також у тому, що Марія використовує власне волосся, щоб обтерти ноги Христу.

 - У четвер віруючі згадують становлення  Євхаристії. Також цього дня Спаситель умив ноги своїм учням. Чого, на Вашу думку, хотів Ісус навчити таким жестом?

 - Пасхальні події – це вияв божественної любові до людини, тому кожен день Страсного тижня доповнює цю тему. Якщо у середу ноги Ісусові мила Марія, тобто людина, то у Чистий четвер, сам Ісус, тобто Бог, миє ноги своїм учням. Тут зустрічається Бог і людина у взаємодаруванні. Саме на Тайній Вечері Ісус говорить про Нову заповідь, заповідь Любові: «Любіть один одного, як я Вас полюбив» (Йо.15, 12), саме тут говорить про те, що вже не буде називати свої учнів учнями, а братами. Ісус доказує, що Він насправді любить, і по наростаючій засвідчує це своїми словами і вчинками.

- Велика П'ятниця — найскорботніший час цілого року. Як співпереживати цей день з Ісусом?

 - Так, Страсна П’ятниця – найскорботніший день цілого року, але як каже апостол Павло: "Божа сила здійснюється в немочі" (2 Кор.12, 9). Молитва у Гетсиманському саду, схоплення воїнами, принизливий суд перед синедріоном і Понтієм Пилатом, побої, страждання, зрада, несення хреста, агонія на хресті і смерть – це виміри найбільшого приниження і слабкості. Це  применшення, скорбота, безвихідь, вираз Божої солідарності з людиною. Бог хоче показати людині, що її розуміє не лише з висоти своєї величі, але й зсередини людського досвіду. Не лише досвіду комфорту, але й досвіду обмеженості. Господь переніс на собі всі аспекти людського життя, щоб сказати людині: «Я тебе розумію, я з тобою постійно, навіть там, де ти думаєш, що Бог не може увійти».

- Неділя - світлий і радісний день Воскресіння Христового. Яка велич цього свята та його значимість для християн?

 - Вже на Голгофі ми побачили справжню Божу велич. Але її зрозуміти можуть не всі. Тому Господь показує, що Він всемогутній і у слабкості, і в силі. Воскресіння Христа – це перемога не лише над смертю, це перемога над несправедливістю, гріхом, обмеженістю. У воскресінні Христа християнин бачить запевнення свого майбутнього, яке Бог приготував йому від заснування світу. Це майбутнє – не лише абстрактне, якесь духовне, нематеріальне. Це майбутнє включає в себе всю повноту людського життя, і її внутрішній світ, і зовнішній, і тілесний. Тому факт воскресіння Христа містить в собі всю людську природу.

- Що б Ви порадити та хотіли побажати християнам, котрі прагнуть  з користю для душі пережити Страсний тиждень?

 - У ці благословенні дні я хотів би побажати кожній людині ще раз переосмислити Божу любов, побачити своє життя у контексті життя і смерті Ісуса Христа, побачити перспективу свого майбутнього у світлі Воскресіння Христа. Нехай світло і радість цього свята проникне у всі закутки наших сердець, нашої свідомості. Нехай сила Божої перемоги над смертю увійде у кожну домівку, село, місто нашої батьківщини України і всієї планети Земля. І особливо молюся, щоб божественна любов торкнулася тих сердець, які зараз наповнені злом, гріховністю і смертельною ненавистю, і нехай молитва кожного християнина буде спрямована за тих, які потребують Доброї Новини, любові і прощення, які дарувалися Богом на Хресті і у Вокресінні.

Підготували Оксана Новак і Марічка Тракало.


Keywords: ...
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up