Їхній захист – у наших руках

2014-06-01 17:39


Тема дітей і дитинства у багатьох викликає трепет. Хто ж, як не нове покоління, має нарешті вибороти оте «краще майбутнє». Наспівуючи над ліжечком маляти, мати подумки мріє, що її дитя стане якщо не світовим генієм, то, принаймні, виросте просто успішним і щасливим. Хоча що насправді чекає попереду маленьку людину і чи справді їй судилась особлива доля – не скаже ніхто. Але ж хочеться вірити у краще.


Нічого дивного, що нас розчулює вигляд маляти. Дитинство – це той вік, коли ми найбільш відкриті і… найбільш беззахисні. Маля хочеться пригорнути, захистити, вберегти від небезпек, які можуть боляче травмувати маленьке вразливе створіння.Не дивно, що стільки психологів звертали увагу саме на дітей і їх виховання. Не дивує така кількість педагогічних шкіл, теорій і теоретиків, які навперебій щось доводять, гласять, сперечаються: чи варто карати дитину – і як карати? чи можна вдаватись до тілесних покарань? потурати примхам чи привчати до «армійської» дисципліни? вести у дитсадок чи залишати вдома? записувати на численні гуртки чи обмежитись початковою школою через дорогу від дому? скільки дітей найкраще мати – одного, двох? чим більше – тим краще? як відповідати на весь цей невпинний потік допитувань і випитувань? як реагувати на «незручні» питання?Багато наших проблем ми звикли списувати на дитячі роки – на усі ці «травми дитинства»: недолюбленість, дитячі образи… Протягом життя ми і справді можемо не розуміти, чому саме так поводимось у певних ситуаціях, чому вибираємо такий життєвий шлях, сходимось із такими людьми.


1 червня – День захисту дітей. Від чого треба захищати сучасну дитину? Мова навіть не про суспільний захист для дітей-сиріт і не про оберігання малюків від педофілів на дитячих майданчиках чи деінде. Хоч це надзвичайно важливо. І навіть не про захист від холоду і голоду – надвідповідальні матусі постійно ретельно пильнують, аби дитинці було постійно тепло, сухо і сито.Йдеться також про те, щоб захистити від… самих батьків? Точніше, від поганого впливу самих же батьків. Скільки б зусиль не вкладалось у виховання дитини, всеодно дитя засвоюватиме не словесні повчання, а поведінку і вчинки самих батьків. Скільки б ви, затягуючись цигаркою, не розповідали дитині про шкоду куріння – лише питання часу, коли вона сама зробить першу затяжку. А потім дивуємось: чому дитина така жорстока, чому вона хамить, грубіянить, обманює? І в кого вона така вдалась?..


Захищати від… прагнення захищати. Матері болить, коли дитина страждає. Є турботливі матусі, які прагнуть захистити дитя від усього світу: від найменшого перетягу і вітерця, від мікробів, від ударів і падінь… помістити у такі тепличні умови, щоби ніщо не пошкодило рідній кровиночці. Але, щоби дитина виросла і стала повноцінною людиною, її якраз треба відпускати у широкий світ. Треба, щоби вона перейшла, перестраждала і в результаті сформувалась. Організм немовляти без перерви стикається із негативними факторами, і це… потрібно, адже інакше не виробиться імунітет. Так само в емоційному плані: треба переживати біди, нещастя – лише так ми станемо сильнішими і дорослішими.Захищати від всюдисущого бажання розпоряджатись чужим життям. Починаючи від того, народжуватись дитині чи ні, народжуватись зараз чи потім, і завершуючи життєвим шляхом, вибором життєвого покликання. А є ж і «горе-батьки» – у них не склалося професійне життя, вони не стали тими, ким хотіли стати, не досягли того, чого прагнули у житті, і тепер прагнуть реалізувати себе через дитину. Але ж це вже інше життя, інша людина. Поламана доля – це куди гірше, ніж розбиті колінця.


І наостанок – берегти нашу внутрішню «дитину». Не ту, яка каверзує і ображається, а ту саму, яка вміє щиро дивуватись, цікавитись, співпереживати і відчувати – щиро, без награності.Автор – Катерина СудинKeywords: ...
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up