Вшанування пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

2012-11-24 22:00

24 листопада 2012 р.Б., останньої суботи листопада, по всій Україні відбулись заходи, присвячені Дню пам’яті жертв голодомору та політичних репресій. Чи не у всіх регіонах країни пом’янули тих, хто не пережив найстрашніше “рукотворне”лихоліття 1932-1933 років.

У центрі Львова життя вирує, як і завжди. Вулицями снують люди, метушаться, сміються. Їздять, дзвінко сигналячи, весільні кортежі. Про трагічну дату нагадують хіба що прапори з тривожними чорними стрічками, які де-не-де майорять на будівлях, і натовп людей, який зібрався на проспекті Сводоби біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Можна подумати, що це черговий політичний мітинг, але жодної політичної символіки. Придивляючись до людей, прислухаючись до їхніх розмов та промов (а цитують листи митрополита УГКЦ Андрея Шептицького до світової спільноти про Голодомор), розумієш, для чого ж зібралась тут така численна громада.

Здавалось би, Львів і загалом Західну Україну геноцид не зачепив так тотально, як Схід чи Північ. Але відправляються панахиди, запалюються свічі, людська пам’ять береже спогади про загиблих голодною смертю. Бо це лихо всієї країни, від якого не відгородишся, не відмежуєшся вигаданими, умовними кордонами.

На обличчях старших людей вчитується непідробна скорбота, смуток і жаль. Молодь нерідко стоїть окремими групками, розмовляє про щось своє, сміється, жартує. У багатьох в руках – свічечки, які засвітяться після хвилини мовчання.

Звісно, молоде покоління не пам’ятатиме вже цих випробувань, через які, не без втрат, перейшло старше покоління. Але хочеться вірити, що недаремно таки палахкотять сотні вогників біля пам’ятників та храмів у всіх куточках міста. Що недарма у вікнах містян до пізньої ночі мерехтять розпливчасті жовто-помаранчеві повільні тіні – як пам’ять про тих, хто загинув в капканах голодної смерті. Адже навіть один вогник у вікні – знак, що пам’ять про померлих жива. Не даймо цій свічці згоріти до тла!

Підготувала Катерина Судин

Фото Ігор ЧорнійKeywords: ...
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up