Про що мовчать львівські кам’яниці: лекція-бесіда з авторами оригінального львівського путівника

2013-04-22 15:20

По-новому відкрити для себе рідне місто, навчитись «читати» старовинні львівські кам'яниці – така лекція була організована для гостей осередку «Української молоді – Христові» у п'ятницю  19 квітня. Цього разу на бесіди завітали Ксенія Бородін та Іванна Гонак – невтомні дослідниці, які зібрали з усіх куточків Львова цікавинки, своєрідні «автографи» різних культур та поколінь. Їхня книга «Ім'я будинку та інші написи» спонукає по-новому глянути на місто, в якому ми живемо.

Львів 
 місто історії. Поєднання слів, яке давно втратило своє глибоке значення, перетворившись на заяложене кліше, щонайбільше – на приманку для туристів. Самі ми, львів'яни  щодня квапливо пробігаємо цими вулицями і не маємо часу задуматись над їх історією чи хоча би звернути увагу на естетичну красу, серед якої живемо.

Філолог-славіст Ксенія Бородін та львовознавець і екскурсовод Іванна Гонак відкривають нове бачення Львова історичного. У своїй книзі-путівникові «Львів po polsku. Ім'я будинку та інші написи» вони пропонують читати історію Львова… з його стін.

Знаєте, як у минулих роках називалась ваша вулиця? А про те, що колись приватні будинки мали власні імена? Що, опинившись у Львові століття-два тому, ви би просто заблукали – настільки відрізнялись назви вулиць і настільки інакшою була нумерація будинків? Про те, хто є автором скульптур, барельєфів, оздоб, які ми звикли бачити з дня в день? Зрештою, хто зображений на них – на цих скульптурах і барельєфах?

За цим всім не потрібно перевертати архіви і вивчати наукові багатотомники. Історія міста прямісінько перед нами, про неї щоденно нагадують збережені написи, вказівники, позначки. Найменші дрібниці – варто лише дрібки нашої уваги – готові розповісти нам, як жило місто, які реалії та проблеми оточували наших «співмешканців» кілька століть тому. На зустрічі Ксенія Бородін та Іванна Гонак радо поділились фотографіями та розповідями про свої «знахідки» – рекламні, інформаційні, релігійні, історичні, афористичні, написані різними мовами, розташовані просто під ногами та на найвищих поверхах будинків, інколи у зовсім несподіваних закапелках і щілинах.

Понад два роки дослідниці присвятили вивченню найменших дрібниць архітектури рідного міста – настінних написів, елементів оздоблення інтер'єрів та фасадів. Ця копітка праця супроводжувалась дослідженням архівів, історичних джерел та інтернет-ресурсів. Як результат цієї колосальної роботи – чудове видання, яке захоплює уже з першого погляду. «Путівник «Ім'я будинку та інші написи» із серії «Львів po polsku» вигідно відрізняється від інших видань такого типу. Хоча Львову вже присвячено понад дві з половиною сотні путівників, нічого подібного друком ще не з’являлося», – так відгукується про книгу рецензент Андрій Козицький, кандидат історичних наук, науковий редактор «Енциклопедії Львова».

Справді, замість традиційних маршрутів та класичних описів пам'яток архітектури (а саме до таких путівників ми звикли), дослідниці створили такий собі реєстр «маркерів часу», зібравши написи на будинках різних районів міста кінця XVIII – початку XX століття. І тим не менше, книга залишається відмінним путівником, який будь-яку прогулянку Львовом зробить цікавою і несподіваною. Унікальність видання в тому, що воно привертає увагу і науковців та дослідників, і гостей Львова, і самих же львів'ян.

Чому основний акцент саме на польській мові? Саме польських написів у Львові збереглось найбільше – розповідають дослідниці в одному зі своїх інтерв'ю. Крім них, у Львові багато написів латиною, вірменською, приблизно однакова кількість українських та ідиш, найменше німецьких, трапляються у Львові навіть французькомовні написи. Польські написи виявились найчисельнішими і велике зацікавлення викликали саме вони – тому, коли справа дійшла до публікації, найвірогіднішим спонсором стало саме польське консульство.

Характерно, що побачити знахідки авторів «на живо» у повсякденні можуть абсолютно всі. Дослідниці брали до уваги загальнодоступні об'єкти – тому ми можемо насолоджуватись Львовом як живим музеєм під відкритим небом. Крім того, у Львові проводяться екскурсії за книгою для всіх, хто хоче відкрити для себе новий, незнаний Львів.

А поки ми маємо нагоду оцінити зібрані «автографи часу», у серії «Львів po polsku» плануються до видання ще п'ять книг. Дві наступні – «Міське життя на повсякдень» про довоєнні заклади та установи Львова та «Знак якості» про львівських виробників та те, як вони увіковічнили пам'ять про себе на власній продукції. Проект проходить завдяки фінансовій підтримці Генерального Консульства Республіки Польща у Львові за сприяння Львівської міської ради.

Автор: Катерина Судин


Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up