Україна святкує День Конституції

2013-06-27 12:45

Я не думаю, що в республіці можна знайти що-небудь більш негідне,
ніж коли закон приймають і потім не дотримуються,
і тим більше, коли закону не дотримується сам його законодавець.
Н. Макіавеллі


Національна свідомість українського народу, його патріотичне налаштування і правдиве сповідування звичаїв і традицій, без кривлянь і викривлень, залежить від кожного індивідуально. Примусово насадити любов національну, повагу державну і вболівання за суспільний добробут – неефективно і майже недієво. Такі вияви повинні зароджуватись у серці і з нього виходити. Наскільки українці щиро і з трепетом святкують державні свята, зокрема, День Конституції, Незалежності, спостерігається в особливій атмосфері й підбірці святкових заходів.

28 червня Україна відзначатиме сімнадцяту річницю прийняття Основного Закону – Конституції України., прийнятої на засіданні 5-ї сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Закон закріпив всі правові основи нашої незалежної країни, її територіальну цілісність і суверенітет, забезпечив права громадян, сприяв подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

Конституційні традиції, притаманні нашій державі з давніх-давен. Саме український народ першим у Європі створив конституцію, яка відома під назвою «Конституція Пилипа Орлика» (1710), яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки. 

Повна назва цього документа – «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою».  Оригінал першої сторінки Конституції зберігається в Національному архіві Швеції. Остання сторінка україномовного документу – у Російському державному архіві давніх актів (Москва) із оригінальним підписом Пилипа Орлика та печаткою Війська Запорозького.

День Конституції у світі

Свято Дня Конституції урочисто відзначається у всьому світі: починаючи з Японії та Норвегії, у яких в цей день влаштовуються масові народні гуляння, супроводжувані парадами і відкриттям дверей парламенту для всіх охочих, і закінчуючи Гібралтаром і невеликим островом Ніуе, які поки що не можуть похвалитися незалежністю.

У Польщі Конституцію ухвалено 222 роки тому, її вважають найстарішою у Європі і другою у світі після США. За цим документом Польщу було проголошено державою із конституційною монархією і парламентом.

У 2001 році наказом президента США Джорджа Буша 17 вересня оголошено Днем Конституції та Громадянства (Constitution Day and Citizenship Day), а період з 17 по 23 вересня визначений ще з 1955 року як Тиждень Конституції. Історично цей день знаменний тим, що 17 вересня 1787 року, в США була прийнята Конституція, підписана делегатами Конгресу з дванадцяти штатів. Це перша у світі Конституція, яка чітко визначає права і свободи людини, як громадянина своєї країни. До прийняття Конституції Сполучені Штати жили за Статтями конфедерації. Перші 10 поправок до Конституції отримали назву «Білль про права» (Bill of Rights).

Щорічно до цього свята Міністерство Освіти США розробляє методичні посібники, мандати і рекомендації для школярів і студентів. Цей день відзначається натхненними промовами про права і почесним обов'язком кожного громадянина. 

У 2009 році Кабінетом Міністрів України за дорученням Президента було затверджено план заходів з відзначення Дня Конституції України. Зокрема, покладання квітів до підніжжя пам'ятників державним діячам України, організація конференцій, офіційних зустрічей та засідання круглих столів, метою яких є обговорення Основного Закону, проведення в освітніх та культурних установах, а також дипломатичних представництвах Україна святкових тематичних заходів.

І на замітку! З нагоди Дня Конституції у Львівській національній науковій бібліотеці імені Василя Стефаника відкрито книжкову виставку «Конституція України – Основний Закон держави», яка експонуватиметься до 30 липня 2013 року. 

Використані джерела:

calendate.com.ua 
euronews
pon.org.ua
zik.ua


Підготувала Оксана Андрійчук

Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up