Покров Пресвятої Богородиці: під захистом Покровительки та Заступниці нашого народу

2013-10-14 01:00

Радуйся, Радосте наша,
покрий нас від усякого зла
чесним Твоїм омофором.
(Кондак 1, Акафіст до свята
Покрови Пресвятої 
Богородиці)

14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці. Це величне Богородичне свято стало для України водночас і великим символом патріотизму.

Про свято Покрови у народі кажуть, що вона «покриває» Землю: або листям, або снігом. "Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем". Після Покрови до початку Пилипівського посту (28 листопада) українці традиційно гуляють весілля. Існує навіть повір’я, що молодих, які саме в цей укладають день шлюб, під свій покров бере сама Богородиця, а в їхній сім’ї пануватиме любов і злагода. До початку жовтня закінчуються усі найважливіші сільські роботи на Землі – завершується хліборобський цикл робіт.

Покрова Пресвятої Богородиці – велике християнське свято. В його основу покладено переказ про появу Божої Матері 14 жовтня (І ст.ст.) 910 році у Влахернському храмі в Константинополі. В Україні свято було введене відразу ж після прийняття християнства, але особливе почитання отримало у XII столітті. Відомий факт, що запорозькі козаки вважали Богородицю своєю Покровителькою, а свято Покрови було для них одним із найголовніших свят. Багато хто невипадково вважає 14 жовтня днем створення Української Повстанської Армії. Тому день Покрови став для українців не тільки релігійним, але й національним святом: сьогодні відзначають День українського козацтва та День УПА.

До престольного свята здавна готувалися ретельно: свіжі рушники прикрашали не тільки церкву, а й кожну домівку. Варили щедрі обіди, щоб вистачило і на гостей, які могли завітати при святі. Часто біля церкви робили спільну трапезу, на якій могли почастувати всіх присутніх. А також нагодувати прочан, старців, хворих і калік – це один із важливих звичаїв. Такий обід відбувався після святкової Літургії.

Церква у своїх богослужіннях особливо підкреслює три найкращі «привілеї» Пресвятої Богородиці: Її Богоматеринство, Вседівство і Заступництво за нас перед Богом. Третій привілей і найбільше припав до душі українському народу. У свято Покрови  Пресвятої Богородиці віряни просять у Цариці Небесного захисту та допомоги.

Пресвята Діва Марія, Мати Господа нашого Ісуса Христа гідна найвищої прослави в Бозі. Найсвятіша серед людей і всіх ангелів, вона не мала первородного гріха, ні жодного іншого – ні ділом, ні словом, ні думкою. Після Успіння свого Богородиця перейшла в Небесну Обитель. Там Вона удостоїлась найвеличнішої слави й честі. Проте не забуває Божа Мати за своїх вірних християн, що на Неї щоденно уповають.

Пам’ятаймо, що Пресвята Діва Марія не лише породила Христа. Вона досі молиться за нас і випрошує у свого Сина Ісуса потрібні її вірним ласки та благодаті. Вона є Заступницею від лиха та бід, Охороною, Покровителькою, Небесною Матінкою.

О, Маріє, Мати Божа, молися за нас.

Автор: Ірина Сулик.

Використано матеріали:

http://mamajeva-sloboda.ua/publ.php?id=314
http://www.lviv-orthodox.net.ua/articles/265-sstorija-sviata
http://beyond.ua/pokrova-presvyatoji-bogorodici/
http://pokrovaparish.com/History_Pokrova.htm
http://lib.if.ua/exhib/1342001580.html
http://pokrov.if.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=12
http://uk.wikipedia.org/wiki/Покрова_Пресвятої_Богородиці


Ключові слова: Богородиця | свято | Покрова
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up