Свята Анна – «благодать Божа»

2013-12-22 00:26

22 грудня (за старим стилем – 9 грудня) Церква відзначає свято Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, у народі - Анни (Ганни).


Це свято, одне із дванадесятих, було встановлене на честь непорочного зачаття праведною Анною Марії – Матері Ісуса Христа. За церковним переказом, святі Йоаким і Анна 50 років не мали дітей. Йоаким постився 40 днів і щиро благав Бога, аби Господь подарував йому дитину. Молилася і свята Анна, і згодом їй явився архангел Гавриїл зі словами, що народиться у них донька, через яку прийде спасіння для всього світу.

Саме ім’я має давньоєврейське коріння. «Анна» у перекладі означає «благодать», «Божа ласка». В Україні ім’я дуже прижилось і отримало багато пестливих форм: Анна, Ганна, Анничка, Ганнуся, Ґандзя…

Свято Анни було в особливій пошані серед вагітних жінок – протягом всього дня їм було заборонено братись за будь-яку роботу. На Закарпатті у день святої Ганни дівчата й молодиці, в яких часто боліла голова, не пряли.

У давнину через те, що 22 грудня – найкоротший у році день, свято називали «народинами сонця». На це свято припадає зимове сонцестояння – як кажуть, «сонце повертає на літо, а зима – на мороз». За народними віруваннями, літо зустрічається із зимою двічі на рік: на Стрітення та в день святої Анни. На Буковині вважали, що з цього свята починається новий рік. Зазвичай на цей час уже встановлювалась зимова дорога, тому в народі говорили: «На Ганьки сідай в санки».

Безліч прикмет було пов’язано із днем святої Анни. За цим днем вгадували погоду: «яка Ганна до ніченьки, така зима до весноньки», «яка Ганна до по­лудня, така зима до кінця грудня». Існували і різні прикмети, пов’язані з бджільницвтом: «починають бджоли мед їсти», «ходять у погріб до бджіл, щоб добре роїлись».

Народні прикмети:
Ясне сонце – на Новий рік буде сильний мороз, якщо хмарно, на деревах іній – під Новий рік буде відлига.
Коли іній вкриває дерева, то це передвісник хорошого врожаю.
Коли йде дощ – вся весна буде дощовою.
Тихий і безвітряний день – на врожай садовини.

Уже від цього дня у народі починалась підготовка до Різдвяних свят. Дівчата збирались на «сходки», аби узгодити, як святкуватиметься Різдво. Готували різдвяні прикраси – «павуків» та «їжаків» з соломи.

Починали підготовку до свят і заміжні жінки – господині прибирали оселі та починали підгодовувати свиней, аби на Різдво вже була свіжина.


Джерела:
http://traditions.org.ua/kalendarni-sviata/zymovyi-tsykl/1626-22-hrudnia-den-sviatoi-anny
http://www.sviato.in.ua/texts/sapiga_winter.php
http://ukrlit.org/slovnyk/%D0%93%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C/
http://www.ogo.ua/articles/view/2013-12-05/45253.html

Підговувала - Ірина СуликКлючові слова: Свята Анна | благодать | Бог | свято
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up