Стрітення Господнє

2014-02-15 15:30

Радуйся, благодатна Богородице Діво, бо з Тебе засяло Сонце правди – Христос Бог наш, що просвічує тих, що в темряві.
Веселися й Ти, старче праведний, Ти прийняв в обійми визволителя душ наших, що дарує нам воскресення.

Тропар свята Стрітення

15 лютого греко-католицькі та православні християни святкують свято Стрітення. Це величне свято, одне із головних дванадцяти церковних свят, закриває Різдвяний період. Цього дня, наче у скриню, ховаємо і відкладаємо аж до наступного року коляди, щедрування та інші неодмінні складові Різдвяних свят. Сьогодні багато вірян несуть до храму на освячення свічі, які у народі називають «громницями». А що іще знаємо про це свято? І чого насправді не знаємо?

Основа і суть празника

Уже сама назва свята символізує зустріч. Головна подія свята – зустріч Божого Дитяти та праведного старця Симеона.

Стрітення святкується на 40-ий день після Різдва. За законом Мойсея, після народження хлопчика жінка сорок днів вважалась нечистою і не мала права заходити до храму. Коли ж цей період минав, жінка мала за обов’язок принести у храмі жертву очищення. Сам Ісус же, як первородний син, мав бути пожертвуваний Богові у храмі.

Богородиця, освячена Христовим народженням, не була зобов’язана здійснювати жертву очищення, але у покорі вона приносить до храму двох горлиць. Христос же – Той, хто згодом освятить і викупить усе людство – дозволяє самому бути освяченим і викупленим

У храмі Діва Марія з Ісусом зустрічають праведного старця Симеона, якому ангел Господній обіцяв, що той не зазнає смерті, поки не побачить Спасителя. Взявши немовля на руки, Симеон упізнав у ньому Месію. «Нині відпускаєш раба Твого, Владико…» – ці слова праведного Симеона сьогодні лунають на завершенні кожної Вечірні.

Як святкує Церква?

Стрітення належить до дванадесятих свят, тобто до дванадцяти головних свят річного церковного циклу. Празник має один день перед- та сім днів попразденства. Католики святкують його за юліанським календарем – 2 лютого.

Святкувати празник почали із середини-кінця IV століття. У VI столітті, за наказом імператора Юстиніана (527-565), Стрітення стало великим святом і його почали святкувати по всій імперії.

Від початку Стрітення було Господським празником, однак із часом почало святкуватись як Богородичне – як Очищення Пречистої Діви Марії або Пожертвування Ісуса у святині. Лише нові приписи латинської Церкви з Другого Ватиканського Собору знову визначили його як Господське свято. У східній традиції це Богородичне свято, яке подекуди має назву Стрітення Пресвятої Богородиці.

Традиція процесій зі свічками у цей день, схоже, існувала в Олександрії і раніше. Як пише отець Юліан Катрій у книзі «Пізнай свій обряд», про неї згадують Кирило Олександрійський († 444), Теодот Анкирський († бл. 446). А ось звичай благословляти і освячувати свічки увійшов у практику після X століття – вперше він згадується у Римсько-германському служебнику XII століття. Вогонь свічі символізує Христа – «світло на просвіту поганам», словами старця Симеона.

Народні традиції і вірування

У язичницьких традиціях це свято трактувалося зовсім інакше. Стрітення (або ж Стрічення) – день, коли зима і весна «стрічаються». І сьогодні кажуть, що в цей день «зима весну зустрічає, заморозити її хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки потіє».

У день Стрітення існувало багато народних прикмет. «Як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще стужі», «як нап’ється півень води, то набереться господар біди», – казали у народі. Вірили, що ясна і спокійна погода провіщала хороший урожай і роїння бджіл. Урожай буде щедрим і тоді, якщо випала роса: для цього на ніч спеціально ставили на вулицю тарілку із зерном, і якщо роси не було – цього року чекай біди. Погане віщував і вітряний день. Відлига у цей день означала, що весна буде пізньою.

Велика увага у народних традиціях і до освячених на Стрітення свічок, які недарма отримали назву «громичних». За народними віруваннями, запалена перед іконою у негоду, така свічка оберігає оселю і майно від ударів блискавки. За повір’ями, ці свічки мають чудодійну силу та оберігають і від багатьох інших напастей: помешкання – від бурі, зливи чи смерчу, ниву – від бурелому чи граду, а членів родини – від «лихого ока» та хвороб. Запалювали свічку, і коли наставала негода, і коли ставався якийсь катаклізм чи пожежа у селі, і при важких пологах та під час нападу епілепсії. Померлих проводжали в останню путь із запаленою свічкою – вважалось, що стрітенська свіча полегшує перехід душі на той світ.

Дуже цінувалась і вода, освячена у храмі на Стрітення. Стрітенську воду у народі збирали з бурульок і додавали до звичайної води. Вірили, що вона лікує від напастей, від «злого ока», «пристріту», від відьом та вовкулак, заліковує і рани, і внутрішні хвороби, допомагає захистити господарство, дає захист людині. Цією водою окроплювали воїнів перед боєм та чумаків перед походом, використовувалась вона у господарстві – пасічники на початку сезону окроплювали вулики, господарі кропили худобу під час першого вигону на пасовисько, кропили стайні та обори, аби захиститись від відьом – щоб «не виссали з корови молока».

Сьогодні багато народних традицій відійшли у минуле, і для нас, сучасних людей, подекуди звучать доволі наївно. Але свято Стрітення зберігається, щороку ми незмінно його святкуємо, і незмінним залишається його розуміння у церковній традиції: це свято нерозривно пов’язується із Різдвом Христовим та Богоявленням. Богослужіння у цей день прославляють явлення Бога на землі, звеличують Христове Божество та віддають честь Богоматері – Пречистій Діві Марії.


Джерела:

1. Катрій Юліян. Пізнай свій обряд. – Львів: Свічадо, 2004.

2. Стрітення – Вільна енциклопедія «Вікіпедія»

3. Стрітення Господнє – Релігійно-інформаційна служба України

4. 15 лютого Стрітення Господнє за Юліанським календарем – Релігійно-інформаційна служба України

5. Римо-Католицька Церква відзначає свято Стрітення Господнього – Релігійно-інформаційна
служба України


Підготувала Катерина Судин


Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up