Леся Українка – жінка, сильна духом

2014-02-25 00:41

…Чи довго ще, о Господи, чи довго,
ми будемо блукати і шукати

рідного краю на своїй землі?..

( «І ти колись боролась, мов Ізраїль…»)


25 лютого минає 143 роки від дня народження Лесі Українки. «Ся хвора, слабосила дівчина, – трохи чи не одинокий мужчина на всю новочасну соборну Україну», – писав про Лесю Українку її сучасник Іван Франко. «Я була малою горда, – щоб не плакать, я сміялась», – рядки, які знаємо ще зі шкільних парт. 

Лариса Петрівна Косач-Квітка (справжнє ім’я Лесі Українки) народилась 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському, тепер Житомирської області, в інтелігентній, «літературній» родині. Мати дівчинки, Ольга Петрівна Драгоманова-Косач – письменниця, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка, батько, Петро Косач – високоосвічений поміщик, юрист. У сім’ї панував демократичний стиль життя, який сприяв зближенню з селянськими дітьми, засвоєнню народних звичаїв, традицій.

З шести дітей Леся (так називали дівчинку вдома, і це ім’я згодом стало її псевдонімом) найбільше вдалася в батька: і вродою, і характером, і звичками. І батько, і мати дівчинки були однаково лагідними та безмежно добрими. А ще стриманими, терплячими, поблажливими – у ставленні до інших, але не до себе. Мати дала Лесі тверді національні переконання і виховала для літературної праці.

З юних років Лесі легко й невимушено давалося віршування. А фольклор Волині вводив вразливу дівчинку у незвичайний, химерний світ української міфології з її мавками, перелесниками, русалками.

Леся Українка писала і поезію, і драму, і прозу, і публіцистику. Працювала і в сфері фольклористики. Брала активну участь в українському національному русі.

Писати поезію Леся почала рано, ще у 9-річному віці (вірш «Надія», який вона присвятила своїй тітці Олександрі). Творча атмосфера сприяла швидкому розвитку письменницьких здібностей дівчинки. Впливало і оточення – серед знайомих були Михайло Старицький, Микола Лисенко та Іван Франко.
Великий вплив на духовний розвиток поетеси мав її дядько Михайло Драгоманов, відомий громадський і культурний діяч.

Першими вийшли друком вірші Лесі Українки «Конвалія» і «Сафо» – 1884 року у львівському журналі «Зоря». Влітку того ж року Леся з матір’ю, братом та сестрою відвідує урочище Нечимне неподалік від с. Колодязного, яке, як вважається, було описане у поемі «Лісова пісня». У 1885 році у Львові виходить збірка перекладів творів Миколи Гоголя, яку Леся Українка здійснила разом із братом Михайлом. 

Леся Українка увійшла в українську літературу передусім як поетеса мужності та боротьби. Тематично багату її лірику трохи умовно можна поділити на особисту, пейзажну та громадянську. Головні теми її ранніх ліричних поезій – краса природи, любов до рідного краю, особисті переживання, призначення поета й роль поетичного слова, соціальні та громадянські мотиви.

У другій половині 90-х років Леся Українка звертається до драматургії. Перша її драма – «Блакитна троянда» (1896). Широко використовуючи теми й образи світової літератури, Леся Українка розвинула новий жанр  – драматичну поему, перша із яких – «Одержима» (1901). Особливе місце у творчості Лесі посідають драматичні поеми на теми вавилонського полону – із аналогією полону України в Російській Імперії («На руїнах», «Вавилонський полон», «В дому роботи – в країні неволі»). Символічний зміст цих поем поетеса розкрила в поезії «І ти колись боролась, мов Ізраїль».

Творчий процес у Лесі був пов’язаний з музикою. Дуже часто під час написання вірша чи поеми поетеса схоплювалася від столика до фортепіано, сідала за нього й починала імпровізувати, створюючи музичний супровід для віршів і водночас із тим стиха виголошуючи їх.

Майже все життя Лесі було суцільною боротьбою з важким недугом… Взимку, 6 січня 1881 року, в Луцьку Леся пішла на річку подивитися, як святять воду. Тоді ж у неї дуже померзли ноги. Скоро по тому вона заслабла. Вважали, що це гострий ревматизм. Однак від тієї пори треба датувати початок Лесиної, як сама жартуючи називала (вона мала настільки сильну волю, що могла жартувати і з таких речей), «тридцятилітньої війни» з туберкульозом, бо був це не гострий ревматизм, а початок туберкульозу кістки в нозі, що на деякий час пригас, а потім розгорівся знову. 

Перед мужністю поетеси варто схилити голову. Леся була настільки сильною духом, що не лише сама не втрачала мужності, а ще й знаходила в собі снагу підбадьорювати інших. Вона творила, щодня долаючи фізичний біль та зумовлений недугою гнітючий настрій, не піддавалась хворобі. Її перу належать знамениті рядки:

Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо, 

То хоч в серце біль доходив, 

Я собі вставала тихо.

 «Що, болить?» – мене питали, 

Але я не признавалась – 

Я була малою горда, –
Щоб не плакать, я сміялась.

 
А тепер, коли для мене
Жартом злим кінчиться драма 

І от-от зірватись має 

Гостра, злобна епіграма, –


Безпощадній зброї сміху 

Я боюся піддаватись, 

І, забувши давню гордість, 

Плачу я, щоб не сміятись.

(2.11.1897)
 


Через хворобу Леся не змогла ходити до школи, тож не вчилась у жодному навчальному закладі. Та завдяки наполегливості і працьовитості вона здобула глибокі та різносторонні знання. Особливо добре знала літературу – вітчизняну і світову. Також володіла класичними та основними європейськими мовами, тому могла читати в оригіналі твори багатьох письменників світу, а також перекладати з грецької, французької, німецької, англійської, італійської, польської мов. Щодо історії, то її вивчила так досконало, що у 18 років написала підручник «Стародавня історія східних народів». З юних років цікавилась філософією.

У 1888 році через загострення хвороби Леся змушена їхати до Варшави на консультацію до лікарів. Того ж року було написано вірші «Чого то часами», цикл «Подорож до моря», «Пісня», поему «Самсон», здійснено переклад «Одіссеї» Гомера, роману «Бідні люди» В. Гюго.

У 1894 році Леся Українка вчиться у малювальній школі М. І. Мурашка у Києві. А у травні цього року поетеса вирушає за кордон до дядька Михайла Драгоманова. Багато подорожує, та ці подорожі вимушені хворобою: їде до Німеччини, Австро-Угорщини, Італії, Єгипту, кілька разів буває на Кавказі та в Криму. Поїздки збагатили враження та розширили кругозір письменниці.

У 1908 році Леся Українка побувала в Ялті, Києві, Одесі, Євпаторії, Батумі, Тбілісі, їздила до Берліна на консультацію з професором щодо операції на нирках. Останні роки життя Лариси Косач-Квітки минули в подорожах на лікування до Єгипту й на Кавказ. Разом із чоловіком Климентієм Квіткою вона працювала над зібранням фольклору, ретельно опрацьовувала власні драми.

На звістку про важкий стан Лариси Петрівни в Грузію приїхала її мати. Їй письменниця диктувала проекти своєї так і ненаписаної драми «На берегах Александра».

Померла Леся Українка 1 серпня 1913 року, в містечку Сурамі (Грузія) у віці 42 років. Похована поетеса на Байковому кладовищі в Києві.

Творчий спадок Лесі Українки неоціненний: філософська, соціальна, пейзажна, інтимна лірика, драми, переклади… Проблеми, які ставить авторка у своїй творчості – вічні і глибинні. На них кожен повинен знайти відповідь для себе сам.

«..Хто не жив посеред бурі

той ціни не знає силі,

той не знає, як людині

боротьба і праця милі..»

(15–21.01.1911)


Боротьба і праця – таким був зміст усього життя Лесі Українки. Життя, гідного подиву і захоплення.

Джерела:
1) Леся Українка – вільна енциклопедія «Вікіпедія»: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D1%81%D1%8F_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%BA%D0%B0
2) Леся Українка – життєвий та творчий шлях: http://www.ukrtvory.com.ua/ukrai.html
3) Максим Рильський. Лірика Лесі Українки: http://www.ukrlib.com.ua/krstat/printout.php?id=17
4) Біографія Лесі Українки: http://www.abc-people.com/data/lesya-u/bio1.htm
5) Леся Українка. Життя і творчість: http://www.ukrlib.com.ua/referats/printout.php?id=298
6) Жінка як сильна стать: життя і творчість Лесі Українки: http://tvori.com.ua/zhinka-yak-silna-stat-zhittya-i-tvorchist-lesi-ukra/
7) Леся Українка. Поезії: http://dhost.info/newbabilon/poetry/newbabilon.html

Підготувала: Ірина Сулик


Ключові слова: Леся Українка | жінка | дух
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up