«Вимкнутись» на годину

2014-03-28 22:50

29 березня, у суботу, відбудеться щорічна акція «Година Землі». В межах цього заходу багато людей, компаній, громадських організацій з усього світу із 20:30 по 21:30 за місцевим часом відмовляться від зайвої електроенергії та освітлення. А ви зможете прожити одну годину без світла?

Що від серця іде, до серця й доходить. Можна витрачати роки на ґрунтовні наукові дослідження, на дискусії у наукових колах, на пошук все нових і більш вагомих аргументів, щоби підштовхнути суспільство до змін. А можна придумати одну яскраву ідею, яка «запалить» серця мільйонів і спонукатиме кожного до щоденних особистих, нехай і маленьких, зрушень.

Крапля в океані

Чим більші масштаби проблеми, тим менше про неї воліє думати пересічна людина. Більшість із нас щоденно поглинуті повсякденними проблемами: куди поступити, як здати всі ці екзамени і курсові, куди влаштуватись на роботу, куди поїхати влітку на відпочинок. Проблеми соціально-політичні ще зовсім недавно багатьох не цікавили – і лише після Майдану на цю тему заговорили навіть люди, раніше зовсім аполітичні. Ну а що ж тоді казати про екологію? «Ні, не чув!»

Звісно ж, дуже просто і зручно «перевести стрілки» на світову промисловість, великі фабрики і заводи, адже забруднення атмосфери та води здійснюється через викиди цих підприємств. Але ж проблеми екології цим не обмежуються. Все це сміття, розкидане у парках і лісах, всі ці засипані пластиком і бляшанками річки та озера у ваших околицях – це ж не плід всесвітньої змови світових корпорацій і не діло рук «ворогів» з інших регіонів, образ яких так наполегливо нав’язують певні ЗМІ. І саме ви, переводячи папір, спонукаєте компанії вирубувати ще більше лісів на його виробництво. Ви самі, використовуючи намарно електроенергію, збільшуєте навантаження на електростанції і через це зростає використання безцінних природних ресурсів.


Один у полі не воїн. Саме тому Година Землі – це гарна нагода, у солідарності з мільйонами інших людей, показати, що доля планети, дорученої нам, нам небайдужа. Здається, що одна година – це мало. Але як багато означає ця година для загальної екологічної картини світу! Насправді, навіть одна година єдності і згуртованості може спонукати багатьох до глибших роздумів про долю планети та власний вплив на неї. «Година Землі – це набагато більше, ніж вимкнути світло на одну годину один раз на рік, – читаємо на сайті Світового фонду дикої природи, WWF. – Це можливість дати людям право голосу у вирішенні майбутнього Планети, а також об’єднання наших зусиль для сталого розвитку та збереження природи навколо нас заради наших дітей та онуків! Година Землі – це Ваші прості щоденні дії: вимикати за собою світло і воду, переробляти папір, їздити на велосипеді та багато чого іншого! А якщо Ви вийдете за межі години заради Планети?»


На жаль, у багатьох із нас ставлення до екології та природніх багатств десь таке, як у маляти, яке отримало на Миколая пакуночок із цукерками. Приблизно через декілька хвилин, щасливе, із перемащеним шоколадом личком, воно зрозуміє, що цукерок більше нема і що свято закінчилось. Ми отримали у своє користування безмежні природні багатства… Стоп, але ніхто не казав, що вони безмежні, що природа без кінця терпітиме витівки і експерименти людства.


Турбота про екологію – це не закриття промислових виробництв по всьому світі (а що ж ми всі тоді їсти будемо?). Екологія починається з малого: це взяти стоси старих непотрібних конспектів, газет і здати їх у макулатуру, врятувавши у такий спосіб хоча би одне крихітне деревце. Екологія – це зремонтувати нарешті кран в кухні і вимкнути з мережі усі непотрібні прилади. Екологія – це пересісти із громіздкого, дорогого і затратного авто на компактний, мобільний і дешевий велосипед (і для здоров’я теж корисно!). Приклади можна шукати далі, але, мабуть, ви і самі знайдете спосіб подбати про своє середовище і проявити турботу про нашу спільну домівку, варто вам лише захотіти.


Історична розвідка

Акція «Година землі» виникла лише у 2007 році, але за ці кілька років встигла охопити всю Земну кулю. Започаткував її Світовий фонд дикої природи Австралії (World Wide Fund for Nature, WWF). Уже через рік після появи ініціативи, до неї долучилось понад 100 мільйонів людей із 35 країн світу, а в 2009 році до акції долучилась і Україна.


Минулого року акцію підтримало щонайменше 15 міст України. У Києві, Одесі, Львові, Полтаві, Вінниці, Житомирі, Сумах, Луцьку, Алушті, Хмельницькому та інших містах міська влада на годину відмовилась від підсвітки багатьох об’єктів, пам’яток і пам’ятників, а численні ресторанні заклади запрошували до себе гостей на романтичну вечерю при свічках.


На фото: Гонконг під час Години Землі, 2010 рік.

Що планується у 2014-му?

У цьогорічній акції, восьмій за рахунком у світі і шостій – в Україні, було зареєстровано уже 35 міст з України та Криму. Акцію підтримують урядові та бізнес-структури, громадські організації та  навчальні заклади з усіх куточків України. У Львові, зокрема, на годину «згасне» Собор святого Юра та споруда Львівської міської ради (Львівська ратуша).


Але, звісно ж, основні учасники акції – це кожен із вас, простих громадян, простих мешканців вашого міста, маленьких частинок ваших спільнот.

Відмова на 60 хвинин від непотрібних витрат енергії – це не така вже й велика жертва. Зробіть коханим подарунок і влаштуйте романтичну вечерю при самих лише свічках. Замість того, щоби «залипати» весь вечір за комп’ютером, візьміть із собою друзів і прогуляйтесь гарними заміськими місцинами або виїдьте на природу (тим паче, на вихідні обіцяють гарну погоду). Підніміть погляд вгору і помилуйтесь яскравим зоряним небом, якого ви ніколи не побачите над засліпленими неоновою підсвіткою містами. Нашу планету варто берегти. Пам’ятайте: вона у нас лише одна.

Підготувала Катерина Судин


Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up