Осанна в вишніх Богові – переможцю над невірством

2014-04-12 21:19Ти, якого носять херувими й оспівують серафими, як Давид сів на осля,
і діти боговгодно співали тобі, а книжники і фарисеї хулили беззаконно.
В’їзд твій на осляті проображав перемогу віри над невірством упертих поган.
Слава тобі, Христе, єдиний багатомилостивий і чоловіколюбний!
(З Вечірні до свята, зі стихири на стиховні)

Сьогодні, тиждень перед Пасхою, наша Церква святкує давній і великий Господський празник – Вхід Господній у Єрусалим. У народі його ще називають Квітною або Вербною неділею.

Це свято належить до найдавніших празників у Східній Церкві: свідчення про його святкування сягають III століття. У стародавньому Єрусалимі (звідки традиція святкування поширилась на всю Східну Церкву) в IV столітті старалися наново пережити подію торжественного в’їзду Христа. По завершенні вранішніх Богослужінь у церкві Божого Гробу, пополудні вірні збиралися на Оливній горі біля храму Вознесіння Христового, де починалася урочиста процесія до Єрусалиму, до храму Божого Гробу. Єпископ сідав на осла, а люди несли пальмові чи оливкові гілки, співали гімни та псалми, що закінчувались окликами: «Благословен, хто йде в ім’я Господнє». Торжество закінчувалось Вечірнею.

У Квітну Неділю є звичай посвячувати гілку пальми, оливки, а в наших широтах – верби. У євреїв та римлян пальмова галузка була символом перемоги, у Новому Завіті гілка пальми – це знак мучеництва. Оливкова галузка є символом миру. Гілка верби символізує воскресіння.

У нашому народі посвячену лозу ставили за ікони, посвяченою вербою благословляли тварин, коли перший раз виганяли їх на пасовисько, з посвяченою вербою обходили садибу, щоб охоронити помешкання і подвір’я від злих духів. Після Служби Божої люди вітають одне одного легенькими ударами посвяченої верби, примовляючи: «Не я б’ю, лоза б’є – через тиждень Великдень».

Ісус Христос воскресінням Лазаря та тріумфальним в’їздом до Єрусалиму дав доказ своєї сили та слави. Святитель Миколай Сербський говорить: «Єрусалим означає людську душу, а Вхід Господній до Єрусалиму означає входження Бога в душу. Безліч народу, у тісноті і тисняві радісно чекає і вітає Христа, це собою символізує благородні почуття і високі думки людини, того, хто радіє з пришестя Бога – свого Спасителя. Ватажки натовпів народу, що ненавидять Христа і прагнуть вбити Його, уособлюють собою низовинні бажання і приземлені думки, які беруть гору над благородною природою людської душі і пригнічують її. Тепер ця низинна природа людська повстає проти входження в душу Бога, бо воцаріння Бога в душі неодмінно знищить її.

Храм Єрусалимський символізує собою святе святих людської душі, якесь надзвичайно сокровенне місце, де Дух Святий і в самого великого грішника має крихітний притулок. Однак земні пристрасті і туди проникли, і низинна природа людська і його вжила для своїх поганих цілей».

Служба свята:

Тропар: Спільне воскресення перед Твоїми страстями запевняючи, з мертвих воздвигнув Ти Лазаря, Христе Боже, тим-то й ми як отроки, знамена перемоги носячи, Тобі, переможцеві смерти воскликуємо: «Осанна в вишніх, благословен, хто йде в ім’я Господнє».

Тропар: Погребавши себе разом з Тобою через хрещення, Христе Боже наш, сподобилися ми безсмертної жизні через Твоє воскресення і, заспівуючи, кличемо: «Осанна в вишніх, благословен, хто йде в ім’я Господнє».

Кондак: На престолі на небі, на жереб’яті на землі Тебе носять, Христе Боже, ангелів хваління і дітей оспівування прийняв Ти; вони кликали до Тебе: «Благословенний Ти, що йдеш Адама призвати».

Ірмос: Величай душе моя Господа, що сидить на жереб’яті. Бог-Господь і явився нам; справляйте празник і, веселячись, прийдіть возвеличмо Христа з квітами й галузками, в піснях кличучи: «Благословен, хто йде в ім’я Господа, Спаса нашого».

Використані джерела:
Катрій Ю. Я. Пізнай свій обряд!. – Львів: Видавничий відділ «Свічадо», 2004.
Вербна неділя – Християнський портал «Кіріос»
Молитвослов. – Жовква: Місіонер, 2011.
Прийдіте поклонімося: Молитовник. – Львів: Видавничий відділ «Свічадо», 2003.

Підготувала Ірина КисилевичЗадати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up