Пекло – найкращий місіонер раю!

2014-04-12 21:37У п`ятницю, 11 квітня, в гості до організації «УМХ» завітали Олег Гусак та Наталя Сенківська.
Пан Олег власноруч написав ікону Страшного суду. Як зазначив сам митець, він – не професійний художник. Одного разу, після відвідин іконописної школи УКУ, пан Олег спробував самостійно малювати. Таким чином розкрився його талант. 

Кілька слів про традиційні українські ікони

Починають малювати ікони з молитви, це невід`ємний атрибут. Малюють на дошці. Правильніше було б використовувати кипарисову, але, позаяк вона не характерна для нашої місцевості, то беруть липову. Дошку покривають тонким полотном, а згодом наносять 7-8 шарів фарби з крейдою. Потім використовують золоту фарбу й пігменти необхідного кольору. 

Детальніше про ікону Страшного суду

Безпосередньо ця ікона дуже містка, вона несе значний зміст. На ній є унікальне зображення Христа з розведеними руками. Одна рука вказує на Другий Єрусалим, а інша – на Пекло. В центрі ікони – Ісус, одягнений у воскресні ризи, оточений чотирма ангелами, які підтримують мандорку.

Поруч зображено Богородицю і ангельське військо, які моляться до Христа про спасіння людських душ. Справа – хрест і знаряддя страстей, а ще правіше – упалі ангели. 

В центрі розташована книга. У ній записані всі наші вчинки. Біля книги моляться Адам і Єва.
По обох боках розміщені 12 апостолів (по 6 з кожного боку), а нижче – народи, які чекають Страшного суду. Попереду народів – Мойсей. Він показує людям Заповіді Божі. 

Про початок Страшного суду повідомляють чотири ангели. Вони трублять у чотири труби. 

Внизу – ворота Раю. Перед входом до Раю стоїть апостол Петро з ключами. У Раю знаходиться тільки один розбійник. Правіше, до стовпа прив`язана оголена людина з трьома обличчями. Це милостивий блудник. За життя він крав, вбивав, дуже грішив, але разом з тим і будував церкви чи давав милостиню. Його мука полягає в тому, що він бачить Рай, але його тіло обпікає вогонь пекла. 

Муки Пекла зображені дуже по-різному. Усі, хто туди потрапив – нагі. Кожного мучать індивідуальними тортурами. Жінку, що не народжувала – два вужі кусають у груди, того, хто грішив словами – підвісили за язик і т. ін. Від себе пан Олег в Пеклі домалював несправедливого суддю. 

Особливої уваги заслуговує Дорога митарств. Вона пролягає через усю ікону. Коли людина помирає – ангел бере її душу і переносить через 20 переходів: жорстокість, крадіж, гнів, блуд, убивство, хабарництво, осуд і т. ін. Такий складний іспит триває сорок днів. У цей час за померлого треба посилено молитися. Тільки наші молитви, складені у скриню, яку тримає ангел на Дорозі митарств, можуть йому допомогти.

Дорога митарств зображена у вигляді труби. Труба з одного кінця закінчується головою змія, який кусає Адама за п`яту. Це символізує випробування, під час яких не можна відрікатися від Бога.

Про відчуте автором під час писання ікони

Пан Олег багато думав, зокрема про Дорогу митарств. Ікону писав півроку, здебільшого у тиші, тому часу на роздуми було достатньо. Після таких робіт люди дуже змінюються. Пан Олег дослідив, що ікону Страшного суду вішали у храмах на західній стіні, на виході. Тому люди, виходячи з церкви бачили її і цілий тиждень пам`ятали про суд.

Роздуми щодо авторства ікони

Пан Олег не зазначив себе автором ікони, бо не вважає автором себе. Це Бог провадить дорогу митця, а не сам художник. В молитві іконописця є про це згадка. Тому ікони і не підписують. А загалом, на іконах підписи тих, хто зображений, ставлять в останню чергу. Тільки після цього малюнок стає іконою.

Пані Наталя Сеньківська зазначила, що до ікони Страшного суду треба ставитися дуже серйозно. 
Вона також наголосила, що наближається Страсний тиждень і закликала задуматись над часом, який кожен переживе обов`язково. Страшний суд переживе кожен, це єдина гарантія, яку ми маємо. Отці Церкви стверджували, що Пекло – найкращий місіонер Раю. Вони описували Пекло дуже детально. 

Особливо пані Наталя закцентувала увагу на питанні емігрантів. Коли буде Друге пришестя Христа, то на Страшний суд йтимуть народи. І Господь судитиме кожен народ окремо. Люди, які емігрували – змінили свою приналежність до певного народу. Ніхто не знає, що собі заслужив кожен народ, але змінюючи свою приналежність – чинимо зло.

На завершення доповідачі зазначили, що заслужити Рай – це не теж саме, що отримати значок за якусь хорошу рису. Ніхто з нас не знає критеріїв, за якими відбуватиметься суд, але знаємо напевне, що ніхто з нас не достойний увійти до раю. Дотримуймось Божих заповідей, приступаймо до Святої Сповіді та Святого Причастя і уповаймо до Господнього милосердя.Ключові слова: Бесіди | пекло | ікона
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up