Воскресіння Господнє

2014-04-19 16:48

Плоттю заснувши,
Пасха нетління, світу спасення
 як мертвий,
 царю і Господи, тридневний воскрес єси, 
Адама воздвиг із тлі і знищив смерть: 
(з утрені Пасхи)


Воскресіння Христове - найвеличніше свято року! До нього ми готуємося душею і тілом протягом тривалого сорокаденного посту.   Для того, щоб спасти кожного з нас, самому Богу треба було стати людиною і вмерти на хресті страшною і болісною смертю. Таким вчинком Христос показав свою любов і переміг смерть.

За біблійним сюжетом Iсус Христос воскрес рано-вранці, i це Воскресіння супроводжувалось великим землетрусом: то ангел небесний відвалив камінь від дверей Гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці Марiя Магдалина, Марiя, мати Якова, та Соломія прийшли до гробу з ароматами, щоб обмастити тіло Iсуса, але побачили відвалений камінь i порожній гріб, i тоді схвильованим жінкам з'явився ангел i сповістив про Воскресіння Господнє.

Христос прийняв за нас страждання любові. Пасха Христова є виявом Божої любові: «Перед святом Пасхи Ісус, знаючи, що вибила Його година переходу з цього світу до Отця, полюбивши Своїх, що були в світі, полюбив їх до кінця» (Йо.13, 1). Господь добровільно приймає Свою смерть: «Я кладу Моє життя, щоб знову його взяти. Ніхто його в Мене не забирає, бо Я Сам кладу його від Себе. Владу бо маю його покласти і владу маю назад його забрати» (Йо.10, 17-18). Христос Самого Себе приносить у жертву за нас, «одночасно як священик і Агнець Божий, Котрий бере гріх світу». Христос переміг смерть Своїм воскресінням, бо Бог не дасть «своєму побожному уздріти зітління» (Пс. 16, 10). Через воскресіння смерть Христа стала нашим переходом до нового життя.Важливість Великодня


Джерело християнського життя – віра у Воскреслого Христа. Цю віру, сформульовану Церквою в Нікейсько-Царгородському Символі віри, виражає літургійна молитва Церкви, через яку ми стаємо причасниками Христової Пасхи, учасниками «нового життя» у Христі. Ми зростаємо в цьому новому житті через духовне діяння і моральне зусилля. Саме тому Великдень вважається найбільшим святом для кожного християнина.
Церква проголошує людству присутність Воскреслого Христа в історії та являє її в літургійній молитві, коли вірні споминають історичну подію Страстей і Воскресіння, і стають свідками та причасниками нового життя у Христі: «Не є між собою суперечними [історична] правда і її святкування».

Про віру у Воскреслого Христа, як джерело християнського життя, проповідує апостол Петро: «Ісуса Назарянина […] Бог воскресив, порвавши пута смерті, бо неможливо було, щоб вона держала його в своїй владі […]. Оцього Ісуса Бог воскресив, – ми всі цьому свідки» (Ді. 2, 22-24.32).  


Значущість події воскресіння для нашого спасіння стверджує апостол Павло: «А як Христос не воскрес, то марна віра ваша» (1 Кр. 15, 17). От уже майже дві тисячі років Церква Христова безперервно свідчить і проповідує воскресіння Христа, щоб люди увірували і спаслися.


Історія і походження свята


День визволення євреїв від єгипетського рабства залишився назавжди пам`ятним для них. Господь установив у цей день головне старозавітне свято, яке Він назвав Пасхою. Слово "Пасха" означає "проходження повз, визволення від біди (губитель пройшов повз єврейські житла)". Щороку у цей день ввечері євреї заколювали і готували пасхального агнця і їли його з прісним хлібом. Це свято тривало сім днів. 


Агнець пасхальний, кров`ю якого первістки єврейські були визволені від смерті, символізував собою Спасителя Ісуса Христа, Агнця Божого, що бере на себе усі гріхи світу, кров Якого визволяє всіх віруючих від вічної загибелі. 


Сама ж старозавітна єврейська Пасха була символом новозавітної, християнської Пасхи. Як тоді смерть пройшла повз житла євреїв і вони були визволені від єгипетського рабства й отримали обітовану землю, так і в християнську Пасху - Воскресіння Христове, смерть вічна оминула нас: Воскреслий Христос, визволивши нас від рабства, дав вічне життя. 

Христос помер на хресті в день, коли заколювали пасхального агнця, і воскрес безпосередньо після єврейської Пасхи; ось чому Воскресіння Христове святкується Церквою завжди після єврейської Пасхи і називається також Пасхою.


Українські великодні звичаї 


Великодня Служба Божа триває всю ніч. Її найурочистіший момент настає опівночі, коли священик сповіщає «Христос Воскрес!», а всі присутні відповідають «Воістину Воскрес!» Після служби процесія тричі обходить навколо церкви — хресний хід, а потім починає процес освячення обрядових пасхальних страв: пасок, крашанок, ковбас, хрону та інших страв (залежно від місцевості). Господині збирають їх у кошики, прикрашені вишиваними рушниками, барвінком і свічками. Після церковної служби розходяться по домівках і починають частуватися.


ідомі також такі звичаї: перед тим, як з'їсти свячене самому, господар йшов з освяченим насамперед поміж худобу, христосався (цілувався) з нею, сповіщав «Христос Воскрес!», а хтось із присутніх відповідав за худобу: «Воістину Воскрес!». Потім господар обходив із освяченим сад, пасіку, город, відповідно примовляючи.


На Великдень всі мають веселитися, бо хто буде сумувати в цей день, сумуватиме і весь рік. Якщо хтось помирає на Великдень, то вважається, що його щаслива душа піде просто до неба, бо того дня «небо отворено». Після розговін починали дзвонити на дзвіниці, а хто перший задзвонив, той найперший обробить жнива і буде в нього найкраще збіжжя. Дзвонили в дзвони протягом  дня, а потім ще й другого та третього дня.Великодній понеділок зветься Обливаним. За традицією хлопці обливають дівчат водою. Ті ж можуть віддячити їм тим самим у вівторок. Великодні свята закінчуються поминанням мертвих — молитвою і тризною «на гробах». 
А як щодо тебе?


Це свято радості і перемоги має звеселяти твоє серце і душу. Тепер, коли Христос воскрес, ми вільні від гріха і смерті.  Спотвореною є форма святкування, коли людина 40 днів стримувала себе від вживання м`яса, а згодом переїдає того продукту так, що погано себе почуває, чи взагалі потребує допомоги лікаря. А ще більш неприпустимо є святкувати Великдень з чаркою горілки, або келихом іншого п`янкого напою. Прикро, що на вулицях наших міст і сіл така картина не рідкість.

Пасха – свято радості, перемоги і любові. Святкуймо його разом з рідними і близькими, у тісному колі друзів, завжди пам`ятаючи, що Господь дав мені життя, ціною власного!
Автор Марічка Тракало


Використані джерела:
1. Святе Письмо Старого і Нового Завіту.- Видавництво оо.Василіян «Місіонер», ви-тво «Свічадо», 2008;
2. 
Катехизм Української Греко-Католицької Церкви: Христос – наша Пасха. – Львів, 2011;
3. http://www.truechristianity.info/ua/books/zakon_bozhyi/zakon_bozhyi_1_082.php.
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up