Мати - покровителька, заступниця, берегиня

2014-05-10 23:16

Мама! Немає милішого слова –
Ти ж бо життя, і творіння, й основа,
Пензель, перо надихались Тобою,
Вічна Ти в пісні – з болем, любов’ю. 

У цьому році 11 травня відзначаємо одне з головних родинних свят – День матері.

Слово «мама» – це найперше слово у житті кожного з нас. Кожен з нас з дитинства та до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї матері. Щастя й красу материнства в усі століття оспівували кращі художники і поети.

Всі ми родом з дитинства, і мама – це перша людина, яку ми зустрічаємо на своєму життєвому шляху. Споконвіку для кожного мама була найдорожчою та найріднішою людиною. Матері повністю присвячують життя своїм дітям. Вони жертвують всім заради нашого щастя. Мати все зрозуміє, простить, завжди пожаліє, підставить плече, вислухає, а коли треба – і промовчить. Мама самовіддано любить, незважаючи ні на що.

Окрім земної матері, є Мати Небесна – наша духовна Мати. Вона є нашим захистом, Покровом від усього лихого, нашою заступницею та порадницею. Через Неї маємо можливість випросити ласки та благословення у її Сина – Небесного Отця. День Матері недарма відзначають у другу неділю травня: саме травень вважається місяцем Пречистої Діви Марії.

Історія свята

День Матері святкують в Європі, США, у країнах Азії. Велика популярність свята цілком зрозуміла. Протягом ста років цей день стає приємним приводом для того, щоб зателефонувати мамі чи приїхати до неї, щоб сказати «дякую» за її любов, підтримку та самовідданість. За її сльози, за жертовність і недоспані ночі, тривоги та переживання за своїх чад.

З XVII по XIX століття у Великій Британії існувала так звана «Материнська неділя» (англ. Mothering Sunday) – четверта неділя Великого посту, яку присвячували вшануванню матерів у всій країні.

У США День матері вперше привселюдно підтримала відома американська пацифістка Джулія Ворд Гоув у 1872 році. «День матері», за її версією, мав бути днем єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Але концепція Джулії Ворд не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.

У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії, у пам’ять про свою матір, виступила з ініціативою спільного вшанування матерів, написавши листи установам, законодавчим органам і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів.

Уже в 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом. Офіційно це свято було встановлене Конгресом США 8 травня 1914 року. Цього року президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.

Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 23 країни – Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія та інші (крім того, понад 30 країн відзначають свято в інші дні). Після Першої світової війни свято почали відзначати у Швеції, Норвегії, Данії, Німеччині, Чехословаччині. 

Українці вперше відзначили День матері в 1928 році – але не на рідній землі, а в Канаді, де його провів місцевий Союз українок. Наступного ж року, завдяки організаторським старанням редактора тижневика «Жіноча доля» Олени Кісилівської, День матері прийшов в Галичину. У 1939 році радянська влада заборонила свято і про нього забули. Лише з 1990 року, завдяки зусиллям громадських організацій (зокрема «Союзу українок»), свято матері повернулось в Україну. День матері став повноцінним святом України: згідно з указом Президента Леоніда Кучми, була встановлена офіційна дата його святкування – друга неділя травня.

Не забуваймо їх, наших рідних голубок, які все своє життя, весь час жертвують нам – своїм дітям. Бережімо, даруймо їм тепло наших сердець. Не змушуймо їх плакати, не приносьмо болю. Цінуймо наших матерів.

Любі наші! Рідні наші! Прийміть щирі вітання зі святом. Нехай Господь обдарує міцним здоров’ям і довголіттям.
Спасибі за ласку, за щире тепло

Недоспані ночі, турботи й добро.

Здоров’я міцного Вам зичимо щиро,
Любові і радості, злагоди й миру.

Джерела:
День матері: Вільна енциклопедія «Вікіпедія»
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96

День матері: beyond.ua
http://beyond.ua/den-materi/

День матері: Правда обо всем
http://pprraavvddaa.com/hobbi/Mothers%20day%20ukr.php

Друга неділя травня – день матері: Журнал для сім’ї та про сім’ю «Мамамія»
http://mamamiya.com.ua/kalendar/druga-nedilya-travnya-den-materi

День матері в Україні: Ділова мова
http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=99&year=2014

День Матері. Історія заснування свята: Тамада
http://www.tamada.lviv.ua/article/512/

Привітання до Дня Матері: Українські традиції
http://traditions.org.ua/kalendarni-sviata/pryvitannia-do-sviat/1561-pryvitannia-do-dnia-materi

Підготувала Ірина СуликКлючові слова: мама | порадниця | свято
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up