Пресвята Євхаристія – Святе Таїнство любові

2014-06-19 03:37У перший четвер після Зіслання Святого Духа і свята Пресвятої Трійці Церква святкує празник Урочистого поклоніння Тілу і Крові Господа нашого Ісуса Христа. Цим святом ми вшановуємо Святу Тайну Пресвятої Євхаристії, яку Ісус установив на Тайній Вечері. Задля урочистішого святкування празник Пресвятої Євхаристії (Божого Тіла) переносять на неділю. В цей день існує звичай робити урочисті процесії та посвячувати віночки.

Історія свята

У XIII столітті святій монахині-містичці Юліяні з’явився повний місяць, сяйво якого затьмарювала одна темна цятка. Свята довго молилася, щоб зрозуміти, що ця з’ява означає, – і Господь відкрив їй, що Він хоче, аби в Церкві було встановлено празник Урочистого поклоніння Пресвятій Євхаристії: щоб укріпити віру людей, щоб вірні могли черпати силу для свого освячення і щоб винагородити за різні приниження та зневагу Найсвятіших Тайн.

Про своє видіння свята Юліяна розповіла єпископові Льєжа (місто в Бельгії) Робертові де Форете, майбутньому кардиналові Нідерландів отцеві Хуго та отцеві-архідиякону Льєжа Жакові Пантелеону. У 1246 році єпископ Роберт де Форетте скликав синод, на якому було прийняте рішення відзначати свято Пресвятої Євхаристії з наступного року, а монахові Йоанові доручили написати службу празника. Через деякий час архідиякон Жак Пантелеон став Папою Римським, прийнявши ім’я Урбан IV. 8 вересня 1264 року він видав буллу, у якій встановив свято Божого Тіла, що припадало на перший четвер після празника Пресвятої Трійці.Тайна Пресвятої Євхаристії – це прояв дуже великої любові Бога до нас. І тому ми маємо не занедбувати та цінувати цей великий скарб – Святе Причастя. Святий Іван Золотоустий пише: «Христос, щоб сильніше з’єднати нас з собою і показати свою любов до нас, дав бажаючим не тільки Його бачити, але й дотикатися Його Тіла, з’єднуватися з Ним, і насичувати Ним всяке бажання». Пресвята Євхаристія – це велика благодать для нас: «Ця трапеза – це сила для нашої душі, міць для серця, основа уповання, надія, спасіння, світло, життя… Це Таїнство, яке робить для тебе землю – небом» (святий Іван Золотоустий). І не варто нехтувати Святим Причастям, бо «Свята Євхаристія – це пребагате джерело всяких Божих благодатей, тож черпайте з нього для себе, батьків, рідні, свого села й Батьківщини» (Слуга Божий Андрей Шептицький).

У Святій Тайні Євхаристії ми приймаємо самого Бога, тому цінуймо той великий дар любові – Святе Причастя.

Служба свята: 

Оспівуймо Хліб небесний, живий, що невимовно раз у раз із неба сходить, однодушно промовляючи: «Радуйся, Тіло Христове, яким ми всі спаслися! Радуйся, Крове божественна й свята, якою ми викупилися!» (з Вечірні свята, стихири на стиховні).

Тропар: Воспоминання Твоє, Христе Боже наш, засвітило світові день празничний, від Тебе бо рибалки училися безкровну жертву хліба й вина Тобі приносити і так творити Твоє божественне воспоминання, яке й ми празнуємо і кличемо: «Господи, слава Тобі».

Тропар: Хліб переісточений, що Його ангели й архангели з острахом вихваляють, сьогодні святково на престолі вшановується і людям на поживу дається. У Ньому ми бачимо пребагату милість Твою, Христе Боже наш, і визнаємо, що ти Бог у тілі, скритий для зору під видом хліба. Тож молимо Тебе: «Зволь нам бути його причасниками, щоб насолоджуватися життям вічним». 

Кондак: Ось предлежить Христос на поживу всім, прийдіте і, припадаючи, поклонімся Христу Богові, у цих Тайнах утаєному, з умилінням кличучи: «Владико, не опали нас, недостойних, причастям, але попали гріхи і очисти душі наші».

Ірмос з приспівом: Величай, душе моя, Господа, що Плоть і Кров Свою дав у поживу таїнственну. Увесь Ти є прагнення, увесь насолода, Слово Боже, Діви Сину, Боже богів, Господи, святих пресвятий, тому Тебе всі з Тією, що Тебе породила, величаємо.

Використана література:

Круз Джоан Кароль. Євхаристійні чуда: Релігійне видання. – Львів: Релігійне позаконфесійне видавництво «Добра книжка», 2003.

Перлини Східних Отців / зібрав Ю. Катрій. – Львів: Видавництво оо. Василіян «Місіонер», 1998. – 344 с.

Прийдіте поклонімося: Молитовник. – Львів: Видавничий відділ «Свічадо», 2003.

Молитвослов. – Жовква: Видавництво оо. Василіян «Місіонер», 2011.


Підготувала Ірина Кисилевич


Ключові слова: Святі тайни | Євхаристія
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up