Святі верховні апостоли Петро і Павло

2014-07-12 02:06Апостоли в повному значенні того слова є нашими батьками по вірі. Через їх руки Бог дав людству й кожному народові у християнській Церкві все, що належить до Божої апостольської традиції. У своєму аскетичному житті, як і в проповіді,  не можемо, отже, забувати, що все маємо з їхніх рук. Їх апостольським трудам і їх молитвам завдячуємо все, що маємо... Св. апостол Павло у своїх Посланнях дав Церкві таке рясне Боже Об'явлення й такі рясні Божі науки…
Митрополит Андрей Шептицький12 липня Церква вшановує пам’ять Святих апостолів Петра і Павла. Шанування починається, фактично, після їх смерті. Поховання святих первоверховних апостолів у Римі були добре відомі всім християнам. Загальне вшанування апостолів у Східній і Західній Церквах починається з IV ст. Імператор Костянтин Великий збудував у Константинополі величний храм на честь дванадцяти апостолів, де його і поховали.

     Багато повчань на честь святих апостолів Петра і Павла знаходимо у визначних Отців Церкви, зокрема Іоан Золотоустий у одному повчанні зазначав: “Рим має двоє світлих очей — це тіла тих святих апостолів. Не так ясне небо, коли сонце розливає свої проміння, як світле місто римлян, що освітлює всі кінці всесвіту тими двома світилами”. “О, блаженна двійце, — говорить він в іншому повчанні, — що вірно вловила душі всього світу! Петро - початок правої віри, великий священновершитель Церкви, наставник християн, скарб вишніх сил, апостол, наділений честю самим Христом. Павло — великий проповідник правди, похвала вселенної, небесний чоловік і земний ангел, слава Церкви; орел, що вознісся до неба, ліра Святого Духа... Павло й Петро — церковні світила, котрі щоденно просвічують Церкву, скарбники Святого Духа, просвітителі вселенної, посуди благодаті, тлумачі Святої Тройці, пояснювачі Божественного Слова... Стовпи Церкви, великі світильники вселенної”.

     Святий Амвросій Медіоланський у день Петра й Павла навчає: “Цей день, браття, усім нам і всьому світові добре знаний, бо сьогодні пам’ять святих Петра й Павла, їх свято не може вкритися ні в одній частині світу”. Блаженний Августин в одній з проповідей на честь апостолів каже: “Хоча з передання знаємо, що вони не загинули в один час, та все-таки пам’ять обох звершуємо в один день, тому що апостол Павло на один рік пізніше загинув того самого дня, у який Петро із пут тіла переставився у світ ангелів”.

До апостольського покликання Ісус Христос змінює ім’я Симона на Петро (латин. Petros – скеля; староєвр. Кефа - скеля), бо він має бути скалою, що двигатиме основу його Церкви. Святий Петро був братом апостола Андрія Первозваного. Спочатку він жив звичайним життям, разом із братом рибалив. Але настав день, коли Андрій Первозванний, який першим почув заклик Ісуса Христа, привів до Сина Божого і Петра. І Петро став одним з перших дванадцятьох апостолів Господа. Під час своїх мандрів Ісус якось запитав учнів, за кого люди його визнають і за кого визнають його учні. Відповіді були різні, але жодна з них не була близькою до істини. І лише учень Петро сказав: «Ти — Христос, Син Бога живого». Христос сказав у відповідь: «Блаженний ти, Симоне, бо не тіло і кров тобі оце виявили, але мій небесний Отець».

Святий апостол Петро був удостоєний стати свідком найважливіших подій в житті Христа-Спасителя — Гефсиманської молитви і Божественної слави на горі Преображення. Після Господнього вознесіння св. Петро стає головою апостолів і першої християнської громади в Єрусалимі. Під його проводом відбувається вибір нового апостола на місце зрадника Юди Іскаріота, який повісився після зради Христа. Петро скликає до Єрусалиму перший собор Христової Церкви. Св. Іван Золотоустий називає Петра "первородною вівцею із стада доброго Пастиря".

За походженням св. Павло був із багатого римського роду, заробляв на життя тим, що виготовляв намети. Павло спочатку ненавидів перших християн, оскільки був відданий юдейській вірі, навіть брав участь в арештах християн у Єрусалимі та побитті первомученика Стефана. Одного разу він відправився в Дамаск з метою переслідування християн, але дорогою побачив чудесне світло з неба, від якого впав на землю й осліп. До того ж, за церковними переказами, тієї ж миті він почув голос з неба, який докоряв йому переслідуваннями Бога. Це був вирішальний момент у житті Павла. Зір йому повернув своїми молитвами християнин Ананія, і Павло прийняв хрещення та почав проповідувати християнство в Аравії, Дамаску й інших країнах. Багато чудесних зцілень подарував він невіруючим язичникам, його навіть почали вважати богом і хотіли принести йому жертву. "Павло був вовком, — каже св. Іван Золотоустий, — і став ягням. Був терням і став виноградом. З ворога став другом, з бур'яну — хлібом... Хулитель став богословом, гонитель — благовісником, мучитель — керманичем, зрадник — сподвижником".

     Своє апостольське служіння Павло проводив, безпосередньо керуючись Божою волею. “Сповіщаю ж вам, браття, — пише апостол галатам, що Євангеліє... я прийняв... і навчився не від людини, а через одкровення Ісуса Христа” (Гал. 1, 11–12). 

Апостол Павло особисто не бачив Христа, не був одним з учнів за Його земного життя, але своїм просвіченим і ясним розумом назавжди визнав, що Христос — це дійсно обіцяний Месія, котрий прийшов спасти увесь рід людський, і хто у Христі, той нове творіння, нова людина. 

Свв. Петро і Павло були схоплені за проповідницьку діяльність, віддали життя за Христа приблизно у 64-67 рр. у Римі. Апостол Петро вважав себе негідним помирати на хресті як Христос, тому просив римлян, щоб його розіп'яли вниз головою. Апостол Павло був громадянином Римської імперії, а, отже, за законом, його не розіп’яли, а відсікли голову мечем.

Святі верховноапостольні Петро і Павло не лише проповідували віру Христову, навертаючи язичників, навчаючи покаянню, надії на Бога, любові до Творця, адже таке земне життя приведе до життя вічного, а й залишили писання своєї діяльності: святий апостол Петро залишив два послання до християн, а Павлу належить один із найважливіших для християн творів — Книга дій апостольських.

Підготувала Оксана Андрійчук

Використано джерела:
http://promin-lubovi.narod.ru/public/7/pub7st3.htm
http://www.ukrlit.vn.ua/habits/59x20.html
http://cerkva.io.ua/s210246/svyati_pervoverhovni_apostoli_petro_i_pavlo

Ключові слова: Апостоли Петро і Павло
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up