Свято Преображення –доказ Божої слави і могутності

2014-08-19 00:33Ти одягнувся величчю і красою, 

Ти - світлом, наче ризою зодягнувся. (Пс. 104.1-2)


Свято Преображення належить до дванадцяти  великих празників нашої Церкви. Воно налічує один день перед і сім днів попразенства. Стихири й канони празника склали св. Іван Дамаскин і Косма Маюмський.

Цей празник у календарному році припадає на час, коли доспівають різні плоди. І від найдавніших часів у Східній Церкві у цей день буває благословення первістків земних плодів - подяка Богові. Цей звичай перейняла християнська Церква від Старого Завіту, який приписував приносити первістки плодів до Господнього Храму. Звичай благословити у церкві першоплоди вже зазначається у Апостольських правилах з кінця III ст.

Цим прославленням Ісус хотів зазначити, що хто слідуватиме за ним на Голготу, той у кінці важкої дороги пізнає незрівнянне щастя - з терпіння зрине спасіння. Тож завдання людини - тягтися до звершеного переображення свого життя, щоби з хмарних земних низин завітати до світлих, небесних вершин, тобто до місця всякого добра.

Ісус, переобразившись перед трьома учнями, так би мовити «притягнув» їх до небесного блиску свого Божества, одначе, око людини не може сприйняти цього блиску. Це бачимо, дивлячись на трьох учнів, які є разом на горі. Яків лежить лицем до землі, Петро відвертається від цієї ясної появи й не може розплющити очей, Іван тримає праву руку перед своїм зором.

Преображення Спасителя - розрада й втіха в муках, бо це запорука, що горе й смуток не йдуть на марне. Голгота й Тавор докорінно перебувають у тісному зв'язку, бо зі страждань і терпіння мусить вийти спасіння.

Сьогоднішнє свято навчає й закликає людей до переміни власного життя. У цій переміні перше місце повинен зайняти Христос, який здібний змінити людину на краще, якщо вона дозволить йому це вчинити. Сама людина безсила довершити позитивні зміни у собі, потрібне Господнє втручання. Ми маємо дуже великий дар та велике чудо переміни хліба та вина під час святої Літургії у Тіло та Кров Спасителя. Часте споживання та участь у цих Дарах допомагають людині змінювати її духовне життя, освячувати його. Колись Спаситель говорив до учнів: «Пустіть дітей, нехай ідуть до мене; не бороніть їм: таких бо Царство Боже» (Лк. 18,16). Ми, Його діти, тому ніхто й ніщо не може нам заборонити приходити до Бога й здобувати Небесне Царство. Апостоли побачили маленьку славу й були готові залишатися там у важких умовах, щоб тільки бачити й перебувати разом у цьому захопленні, яке дав їм бачити Господь. З неба пролунав голос Отця, який засвідчив про Божество його Сина, Ісуса Христа, та вказав нам Його слухати. А слухати Його - означає прийняти сповна науку Ісуса Христа до свого серця та жити нею. Не потрібно лежати й припадати до землі, хіба що у молитві. Потрібно слухати голос Спасителя, духовно вставати, не лякатися, але мати довіру до Бога, підніматися з духовних падінь і йти вперед. Хай Господь благословить нас у змаганнях за небо, за вічне щастя. 

Традиції святкування в Україні

Народними назвами цього свята є Спас, Другий Спас або Яблучний Спас.


Крім яблук, у цей день до церкви на освячення приносять й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо. Освячення у цей день винограду і різних фруктів та овочів символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя.

У давнину в день Преображення Господнього існував звичай наділяти плодами бідних та вбогих; звичаю цього дотримувалися так суворо, що коли дізнавалися про когось, хто не зробив цього доброго діла, таку людину вважали невартою уваги і припиняли з нею спілкуватися. Звичай наділяти бідних плодами садів та городів був колись мірою християнської моралі.

Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня слідкували за погодою. Якщо день сонячний та безхмарний — осінь буде сухою. Якщо дощовий — мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. Яка погода на Спаса — такою буде і Покрова (14 жовтня). У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: «Прийшов Спас - держи рукавиці про запас!».

Підготувала Марічка Тракало


Використано джерела:

http://old.ugcc.org.ua/ukr/library/calendar5/165/
http://www.ugcc.org.ua/2435.98.html
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B0%D1%81_%28%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%BE%29Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up