Димитрій – Христовий борець і мужній світоч

2014-11-07 22:25

„Прийдіть, усі вірні,
зійшовшися, похвалімо Христового борця
і мужнього світоча Димитрія”
(Стихира на малій вечірні свята)


Восьмого листопада відзначаємо день святого Великомученика Димитрія, у народі – святого Дмитра чи просто Дмитра. Празник встановлений на честь Димитрія Солунського, який за християнську віру 8 листопада 306 року загинув під списами римських воїнів.

«Мучениче страстотерпче, святий Димитріє, – співаємо на стихирах вечірні – ти чудами світиш світові, наче сонце. Тож святкуючи твою пам’ять, ми всі радіємо твоїми чудами, Блаженне…» А в п’ятій пісні канона утрені читаємо: «Ті, що з вірою щиро прибігають до твого храму, Димитріє, скоро звільняються від недуг і душевних терпінь».

Пошанування святого


Димитрій отримав християнське виховання. Із настанням повноліття його призначили на місце батька проконсулом Фессалонікійської області. Та замість того, щоби переслідувати християн, він став відкрито навчати мешканців міста християнської віри та викорінювати поганські звичаї.

Після смерті святого Димитрія Господь прославив його геройську віру різними чудами. Так, у час правління імператора Маврикія авари оточили місто Солунь, але на міській стіні з’явився святий Димитрій, і вороже військо кинулося втікати. Іншого разу святий врятував місто від голоду. Житіє святого Димитрія оповідає, що він звільняв християн з ворожого полону і допомагав їм повернутися до Солуня.

Із VII століття при раці святого Димитрія почало текти запашне й чудотворне миро. У XIV столітті про це написав Димитрій Хризолог: «Миро за своєю властивістю не є водою, але густіше за неї, і не схоже на жодну з відомих нам речовин… Воно дивніше від будь-яких пахощів не лише штучних, але й від тих, що за природою створені Богом». Тому великомученика Димитрія Свята Церква вшановує як Мироточивого.

Святого Димитрія здавна шанували і на українських землях. У 1057 році київський князь Ізяслав Ярославович заснував у Києві монастир, посвячений святому Димитрію. У 1197 році великий князь Всеволод Юрійович одержав у дар із Солуні сорочку святого великомученика та його ікону, написану на дошці з труни святого. Дошка також мироточила, і це миро було цілющим. Згодом ікону було вивезено з Києва до Владимира. До речі, обоє згаданих князів, Ізяслав і Всеволод, при хрещенні отримали ім’я Димитрій.

Традиції та прикмети


У день святого великомученика Димитрія у всіх церквах правиться служба Божа за померлих. Люди згадують про своїх рідних, друзів. В цей день ставлять свічки на могилах померлих, дають пожертви за упокій душі. Існує вірування, що вночі можна побачити на кладовищі тіні померлих, які з нагоди свята відвідують своїх родичів. Тому слід справити поминки померлих родичів і друзів.

Цим днем завершується сезон весіль. За давніх часів, якщо якась дівчина на порі залишилися незасватана, то рік для неї вважався втраченим. Тому в народі й казали: «До Дмитра дівка хитра, а після Михайла – хоч за попихайла!». Навіть горобці притихають: «До Дмитра й горобці під корчем пиво варять і голосно гутарять, а з Митрям приходить зима – і горобців нема!»

З полів уже зібрано урожай, землю покрило опале листя. Як каже народне повір’я, «пора і Святому Дмитру на землю зійти та небесними ключами замкнути її на відпочинок; буде він у себе ключі тримати, аж поки не прийде святий Юрій за ними (6 травня) і землю не відімкне». Святий Дмитро приносить зиму, а тому, хоч часом і теплом віяло, та зустрічали його у теплому одязі, аби великих морозів не було.

Народні прикмети:

Відлига на Дмитра – зима буде з мокрим теплом, а весна – рання.
День на Дмитрія без снігу – зими ще не буде.
Дмитро на снігу – весна буде пізньою.
Зима навіть рання до Дмитра не вступає в силу.
Земля на Дмитра замерзла і дме холодний вітер – снігу не буде до свят.
Сніг і мороз на Дмитра – весна буде пізня й холодна.


Джерела:

Святого великомученика Димитрія християни, що живуть за Юліанським календарем, вшановують 8 листопада – Релігійно-інформаційна служба України

8 листопада - Дмитра Великомученика. Прикмети та обряди – «Чортківські новини»

8 листопада - Святого Дмитра – «Українські традиції»

День Святого Дмитра – «Українська література»

Димитрій Солунський – Вільна енциклопедія «Вікіпедія»

Підготувала Ірина Сулик


Ключові слова: Димитрій | Христос | борець | світоч
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up