А то третє свято - Святе Водохреща

2015-01-18 20:28

Явився єси днесь у вселенній,
і світ Твій, Господи, знаменується на нас,
що свідомо Тебе славимо.
Ти прийшов і з’явився єси, Світе Неприступний.
(Кондак, гл. 4)

19 січня святкуємо одне з головних християнських свят – Хрещення Господнє, у народі – Водохреща, Йордан. Воно було і залишається одним з найулюбленіших в нашій країні.

Напередодні Водохреща вся сім’я збирається за спільним столом на «голодну кутю» або другий Святий Вечір. Увесь день віруючі люди нічого не їдять, постять ще суворіше, ніж у надвечір’я Різдва. Сідають вечеряти, коли засяє вечірня зоря, до столу подають лише пісні страви. Зранку у день Водохреща вірні йдуть до церкви святити воду. З освяченої води починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату й інші будівлі, криниці.

На відміну від багатьох свят, що поєднали народні й церковні традиції, походження цього свята є суто християнським. Коли Христові виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. За християнськими переказами, в ту мить, коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися і на Його плече опустився голуб – Святий Дух. Звідси й пішла традиція хрещення водою.

На цей же день припадає свято Богоявлення, яке не зовсім відповідає празнику Хрещення Господнього. У перших віках християнства свято Богоявлення вважалося збірним, бо стосувалося кількох подій із життя Ісуса Христа, які свідчили про Його божественність: Різдва, поклоніння мудреців, Хрещення, чуда в Кані Галилейській і чудесного помноження хліба.

У давнину на Водохреща відбувалося урочисте хрещення оглашенних, яке називали також світлом або просвіченням, а оглашенних – просвіченими. «Народ, який сидів у темноті, побачив велике світло; тим, що сиділи в країні й тіні смерти, зійшло їм світло» (Мт. 4, 16). Деякі автори дотримуються думки, що це свято ще й тому звалося празником світла, бо в час хрещення оглашенних Божий храм освітлювали безліч свічок, які були символом світла пізнання правдивого Бога.

Воду, посвячену на Водохреща, у народі здавна вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки, тварин. Залишається загадкою факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто вважає, що цьому сприяє срібло хреста, який священик занурює у воду під час обряду.

Принісши додому свячену воду, господар кропить усе в оселі й господарстві. Родина сідає до столу, перед трапезою випивши свяченої води. Після обіду дівчата йдуть до річки вмитися йорданською водою – аби бути вродливими та здоровими. Подекуди зберігається звичай співати господарю оселі величальних пісень.

За народними віруваннями, коли священик опускає хрест в ополонку, з річки вистрибує нечиста сила і гуляє землею, поки якась жінка не випере в ріці білизну. Тож господині не квапилися повертати нечисть назад у воду – хай побільше її загине від сильних морозів. Існує і легенда про те, що на Водохреща вода в річці на якусь мить перетворюється на вино.

Цей день традиційно широко святкують у народі, ним завершується період новорічних свят. Навіть невіруючі люди задля користі для здоров’я занурюються у крижану воду, після чого відчувають великий приплив позитиву, хороших емоцій, говорять про здоров’я на весь рік. Існує повір’я, що в студеній хрещенській воді неможливо застудитися.

Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля: молодь збиралась на вечорниці, сім’ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості.

А ще на Йордан дівчата ходять від хати до хати щедрувати. Звучать різноманітні щедрівки, віншування – і жартівливі, і серйозні, з побажаннями добробуту господарям.

Щедрик, ведрик, дайте вареник,

Грудочку кашки, кільце ковбаски,

Дайте книш, бо пущу в хату миш.

Решетце овса – і колядка вся!


Джерела:

1. http://blyzhchedoboga.com.ua/vodohreshha/

2. http://www.ukrlit.vn.ua/habits/9623e.html

3. http://kava.lviv.ua/ua/article/5021/~vodohreshchs-traduciji-i-svyatkyvannya

4.http://vv-hotel.com/ua/127/%D0%97%D0%B8%D0%BC%D0%B0_2014-2015/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B0


Підготувала - Ірина СуликЗадати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up