Битва під Крутами – вияв мужності та любові до України

2015-01-29 00:15

На Аскольдовій могилі

Поховали їх – 

Тридцять мучнів українців,

Славних, молодих…

(Павло Тичина, «Пам’яті тридцяти»)


Минуле українського народу – це і біль та втрати, і гордість та захоплення. Як часто українцям доводилося мужньо захищати рідну землю від загарбників! 29 січня ми вшановуємо річницю битви на залізничній станції Крути, коли загін із кількох сотень бійців зійшовся у нерівному бою із 4-тисячною більшовицькою армією.

29 січня 1918 року студентський курінь, що налічував близько 500 юнаків, мужньо охороняв станцію Крути. Молоді хлопці, студенти й навіть учні, які зовсім не мали військової підготовки, відгукнулися на заклик до боротьби проти більшовизму, проти уособлення зла. Протягом п’яти годин, за даними істориків, ці юнаки героїчно протистояли професійним воякам з армії Муравйова. Їхні гарячі серця, переповнені любов’ю до рідної землі та безмежним бажанням свободи, вели їх у бій проти жорстокого ворога.

Незадовго до цієї визначної події, 11 січня 1918 року, газета «Нова рада» опублікувала звернення «До українського студентства». «Прийшов грізний час для нашої Батьківщини»: уже перші слова провіщають боротьбу, закликають боронити рідну землю. Які ж актуальні ці слова сьогодні! Майже через століття ми знову почули заклик до боротьби – адже й сьогодні, «як чорна гайворонь, обсіла нашу Україну російсько-„большевицька” грабіжницька орда».
Багато українських мужів полягло в битві під Крутами. Їхня героїчна смерть у цій нерівній боротьбі стала символом патріотизму та любові до рідного краю. Ще зовсім юні захисники українського народу стали взірцем для майбутніх поколінь: вони показали відданість Батьківщині, пожертвувавши власним життям. Це вони відвойовували для нас свободу та незалежність, яку ми повинні захистити тепер. Спомин про героїзм наших побратимів у 1918 році підтримує сьогодні наших захисників на Сході України. Доречними у наш час стають слова звернення до студентства 1918 року: «Хай кожен студент-українець пам’ятає, що в цей час злочинно бути байдужим…»

Євген Маланюк писав: «…народ, творячи з якоїсь події легенду – а Крути без сумніву, є й будуть однією з найвеличніших легенд нашої нації, – знає, що він робить. Народна мудрість і національний геній – це найвища земна справедливість – творячи свої легенди і міти, себто підносячи дану історичну подію до височини надісториччя, ніколи – щодо вибору тієї події – не помиляються. Не помилилися вони й у випадку Крут».

Бій під Крутами – це подія у нашій історії, яку ми зобов’язані пам’ятати та вшановувати завжди як приклад відваги та героїзму нашого народу. Пам’ятаймо! Молімося! Борімося!

Підготувала - Любов КатричКлючові слова: битва | Крути | мужність | Україна
Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up