Передвеликодні реколекції: роздумуємо про молитву, про гріх, про покликання та довіру до Бога

2015-03-06 00:24

Час великоднього посту – це час призадуми, упокорення, очищення, примирення. Це час приготування свого серця до найбільшого, незбагненного таїнства Воскресіння Христового – перемоги світла над темрявою, зла над добром, життя над смертю. Це час роздумів над жертвенною любов’ю невинно розп’ятого Ісуса, який пройшов хресну дорогу земних страждань, взявши на себе хрест наших гріхів – нарікань, докорів, гніву, лінивства, осудження – з упокоренням і словами: «Отче, нехай Твоя буде воля».

Щоби духовно оновитись і в часі посту застановитись та роздумати над духовними питаннями, члени організації «Українська молодь – Христові» Ірина Пенско та Денис Гузела наприкінці лютого вкотре організували реколекції для молоді.

Коли день добігав свого завершення, а львівські вулички огортали вечірні сутінки, УМХівці та друзі організації вирушили у свою духовну мандрівку – до монастиря отців-василіян у Брюховичі. Зручно розмістившись в автобусі і помолившись на добру дорогу, кожен мав нагоду призадуматись: «Для чого я їду на ці реколекції і чого від них очікую?». Бо тема реколекцій була неоднозначна і загадкова: «Все про Все».

Біля монастиря нас гостинно зустрів отець Йосафат Хаймик. Як тільки ми розселилися в кімнатах монастиря, пролунав дзвоник, який скликав нас на першу науку від отця Олега Луки – він, власне, і був нашим духовним провідником та наставником в часі цих реколекційних наук. Отець Олег відразу створив веселу атмосферу. Для початку він розповів нам про основні питання, які планував донести до нас протягом цих днів духовної віднови.

Першого вечора ми роздумували над чеснотами. Важливо пам’ятати одну дуже просту і важливу річ: коли ми у своєму житті практикуємо хоч одну чесноту, то нам додасться ще десять. І пояснення цьому просте – всі наші помисли і дії між собою дуже пов’язані. До прикладу, гріх починається з думки: як тільки ми приймаємо її, гріх уже вкорінюється в нашому серці і боротися з ним стає непросто. Так і з чеснотою – коли ми починаємо практикувати щось добре, воно також проростає у нашому серці і дає плоди.

Як наголосив отець, головна чеснота – це розсудливість. Важливо прислухатись до свого розуму і совісті. Але виникло наступне запитання: як бути у різних складних ситуаціях, з якими ми стикаємося повсякдень? Отець Олег дав дуже просту настанову: «У складних ситуаціях запитуйте себе, що на вашому місці зробив би Христос?».

Одним з найважливіших правил духовного життя є служіння. Через служіння ми можемо багато здобути, адже хто вірний в малому, той буде поставлений над великим. Ми повинні дивитись на правдиве християнське життя через виконання заповідей Божих. І тільки якщо ми будемо йти правильною дорогою – будуть плоди. Однак пам’ятати і про те, що там де є святість, злий діє по-особливому, через людей. Тому наше спасіння полягає в заклику до Бога: «Рятуй мене!».

На закінчення цього вечора ми спільно помолились вервицю з розважаннями про страсті Христові.

Суботній ранок розпочався спільною Літургією, під час якої кожен мав можливість приступити до Тайни сповіді. А вже згодом дзвоник зібрав нас усіх на чергову науку отця.

«Ключ до неба – це молитва»: над такими словами ми роздумували під час нашої суботньої науки. Ми повинні усвідомити, що саме молитва підтримує нас у нашому повсякденному житті. Тож коли у нашому житті виникають негаразди, варто задуматись: якою є моя молитва?

Молитва – наша особиста розмова з Богом. Важливо увійти в стан молитви – тобто подяки, прослави, прохання. Уважна молитва є Господнім даром. Як для двох закоханих час у спілкуванні минає швидко і непомітно, так і в нашій молитві ми маємо настільки полюбити Бога, щоби нічого не змогло вже нас відволікати.

Як правильно молитись? Отець Олег дуже вдало це пояснює на прикладі дерева, яке не може повноцінно жити без коріння, стовбура та плодів. Що є коренем, стовбуром та плодами нашої молитви?

Всі маємо багато клопотів та проблем, і тому в молитві швидко стаємо неуважними. Щоби подолати цю проблему, варто розуміти: не кількість промовлених молитов є важливою – важливі їх наслідки. Ми маємо бути свідомо присутніми на нашій молитві. Для цього можна запровадити у молитовну практику коротку молитву, яка, однак, має велику силу: «Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас, грішних».

Ісаак Сирійський навчає, що неможливо молитися уважно, якщо в тебе не є чистим серце». А «чистою серцем» отець Олег називає зокрема ту особу, яка бачить людей довкола себе добрими. Святий Павло навчає нас бути добрими зі всіма настільки, наскільки це можливо.

Важливою чеснотою у молитві є простота. Саме у молитві нам не треба боятися визнати свою грішність, немічність; у такій простоті, справжності, відкритості прийти до Бога і розповісти Йому правду про себе. Бог і так все бачить і знає про нас усе. Важливо, щоб і ми самі усвідомлювали, ким ми є насправді – не вивищували себе і не принижували, а були собою, простими і покірними.

Отож, підсумувавши усе перелічене, отець наголосив, що корені доброї молитви – уважність, чисте серце і простота.

«Стовбуром» молитви є щирість, нелицемірність, смирення. «Серцем скрушеним і смиренним Бог не погордить», – читаємо у 50-му псалмі. Важливо бути смиренним до прийняття слова Божого. Джерелом усякого зла для людини є висока думка про себе. Людська гординя вимірюється рівнем сорому: наскільки нам соромно визнати наш гріх на сповіді. Молитися маємо з усвідомленням, що я стою перед Богом, якого люблю і поважаю понад усе, сам же я – Митар, що кається.

Що ж є плодами молитви? Це питання стало найбільш цікавим і спонукало до активного обговорення і роздумів. Кінцевим рівнем молитви є мовчання і споглядання. Плодами молитви є, безумовно, плоди Святого Духа – любов, радість, мир, терпеливість… А найважливіший плід молитви – покаяння!

Важливо в кінці будь-якої молитви додавати: «Нехай Твоя буде воля». Святий отець Піо молився за інших, бо знав, що Бог знає його турботи й прохання і про нього подбає. Бог дає відповідно до духовного стану кожної людини і все, що відбувається, – для нашої користі. Господь діє тихо і непомітно, та результат Його діл ми можемо побачити в плодах молитви. Кожна людина прагне щастя, а ознакою щастя є радість. Благодать Божа – це все добре, що ми переживаємо у житті.

Отець Олег порадив запровадити молитовне правило, яке полягає у промовлянні вранішніх та вечірніх молитов, практикувати коротку молитву протягом дня: «Господи, помилуй», «Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй нас грішних» та інші молитви залежно від рівня духовного стану.

Святі отці радять три звернення в біді і горі:
– «Господи, слава Тобі» – єдиний спосіб, який дає полегшення.
– «Господи, дякую Тобі, за те, що я не знаю і не розумію».
– «Господи, помилуй».

Наступна тема була цікавою і дуже актуальною для молоді – про вибір покликання. Розрізняють три види покликання мирян: природній стан (подружній стан, створення сім’ї), надприродній стан (монаше життя) та протиприродній (хибний шлях пияцтва, наркоманії).

Звичайно, найбільше присутніх цікавили питання саме подружнього життя. Тож кілька порад, якими критеріями маємо керуватися, коли обираємо супутника всього свого життя:

1) Як він (вона) ставиться до батьків?
2) Чи правдиво ця людина любить? Правдива любов – не егоїстична, вона прагне добра для іншого.
3) Як ставляться до нього (до неї) оточення, друзі?
4) Як він (вона) проявляє себе у складних ситуаціях? Чи готовий (готова) пожертвувати собою?

Після наук організатори зібрали усіх в каплиці монастиря на молитву Тезе. У молитовній вечірній тиші ми розважали прочитаним Святим Письмом, співали короткі молитви. Завершився вечір переглядом фільму про невиліковно хворих молодих людей, які, однак, не бояться жити і радіти життю, усвідомлюючи, що жити їм залишилося лічені дні.


Недільний погожий ранок розпочався з Літургії. Відтак ми прослухали останню науку отця – про гріх і його дію у нашому житті.

«Більшим є той, хто бачить свої гріхи, аніж той, хто бачить ангелів». Дуже важливо щодня приділяти кілька хвилин для іспиту своєї совісті. Ісаак Сирійський навчає, що ознакою доброї сповіді є відраза до гріха.

Як гріх входить у наше серце? Через зовнішні обставини, через наші думки. Від нас залежить, чи ми приймаємо спокуси у своє серце. Дія злого духа проявляється у наших думках, мріях, почуттях. Однак наш вибір – чинити гріх чи ні.

«Не бійся!» – ці слова найчастіше повторюються у Святому Письмі. Волосина з людської голови не впаде без волі Отця Небесного. Бог провадить нас не хаотично, а до певної цілі. На все воля Божа, важлива наша відповідь: Бог діє у нашому житті, але очікує від нас зустрічних кроків.

Реколекції добігали до завершення. Але на нас іще чекала приємна несподіванка –цікава прогулянка, яку провів брат Христофор (ЧСВВ), із зупинками для зачитування і роздумуванням над Святим Письмом. Коли ми піднялись на вершинку невеличкого пагорба, перед нами відкрилася краса ранньої весни, залоскотав свіженькою прохолодою вітерець. Брат провів цікаву розмову про довіру до Бога, не боятися, бо Господь не забуде про нас, як люблячий батько не покине напризволяще свою дитину. Ми поспівали пісень під гітару, побавились веселих ігор і на мить відчули себе дітьми – Божими дітьми.

Реколекції промайнули дуже швидко і настав час повертатися додому. Учасники отримали багато вражень за ці три дні, проведені разом у молитовній атмосфері. Уляна Панчишин, яка була з нами вперше, поділилась своїми враженнями: «Ці реколекції стали для мене відкриттям. Досі я не брала участі в таких духовних зібраннях. Триденна насичена програма, науки отця, молитовна атмосфера, приємні несподіванки і сюрпризи від організаторів, душевні розмови в колі учасників реколекцій, отців, семінаристів допомогли мені переосмислити свої життєві цінності, впорядкувати і очистити думки, а також знайти відповіді на питання, які мене турбували. Для себе я почерпнула тут зерна християнської мудрості на різну тематику – наприклад, про те, як правильно молитись, як усвідомити своє покликання і яке покликання людини взагалі, в чому полягає щастя, чим ми маємо керуватись у виборі супутника чи супутниці життя та багато іншого, що є досить актуальним для сучасної молоді».

Підготувала Христина Янчинська


Задати запитання, залишити коментар


*Ім’я або Nickname

Email:
*Доповнення, запитання, коментар (до 1000 символів)


*обов’язкові поля для заповнення


Video Fb Vk Tw Google Mail Rss
Календар подійArrow-up